Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Kaivosteiden kunnossapito

Rönkä, Juha (2022)

 
Avaa tiedosto
Kaivosteiden kunnossapito (2.290Mt)
Lataukset: 


Rönkä, Juha
2022
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202202062152
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli tutkia ja kehittää kaivosteiden kunnossapitoa E. Hartikainen Oy:n urakoimilla kaivoksilla. Yrityksellä ei ollut aikaisempaa perehdytysmateriaalia uusille työntekijöille aiheesta, joten opinnäytetyötä tullaan käyttämään osana tienhoidon perehdytysmateriaalina.

Työssä tutkittiin tienkunnossapitoa yleisesti ja kuinka sitä sovelletaan kaivoksille sopivaksi. Tämän lisäksi tutkitaan erilaisia pölyntorjuntamenetelmiä ja tavoitteena oli löytää kustannustehokkain tapa teiden suolaukseen.

Parhaimmaksi taustamateriaaliksi osoittautui yrityksen erittäin osaavan henkilökunnan tietotaito, aikaisemmat kokeilut ja nykyiset työskentelytavat. Näiden pohjalta kaivoksella rakennettiin kiviautojen käytössä oleva tie, hieman normaalista poikkeavalla tavalla ja tien kuntoa ja sen kunnossapitotarvetta seurattiin. Pölynsidontakokeilua varten valmistettiin liuossuolan ja sen levittämiseen soveltuva kuorma-auto ja erilaisia menetelmiä kokeiltiin pienellä tienpätkällä.

Lopputuloksena saatiin yleisluontoinen paketti mitä voidaan käyttää uusien työntekijöiden perehdytykseen talvikunnossapidossa ja minkä avulla voidaan yhdistää eri työmaiden tienhoitokäytäntöjä helpottaen perehdytystä. Pölyntorjunnasta saatiin kustannuslaskelma, jonka avulla voitiin vertailla liuos- ja hiutalesuolausta itsetehtynä tai urakoitsijan tekemänä.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste