Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Huoltotöiden yhdistäminen osaksi sahan tuotantoprosessia

Raatikainen, Seppo (2014)

 
Avaa tiedosto
Raatikainen_Seppo.pdf (42.15Mt)
Lataukset: 


Raatikainen, Seppo
Lapin ammattikorkeakoulu
2014
Creative Commons License
Creative Commons Attribution 1.0 Suomi
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201405045647
Tiivistelmä
Koulutusohjelma: Teknologiaosaamisen johtaminen
Opinnäytetyön tekijä: Seppo Raatikainen
Opinnäytetyön nimi: Huoltotöiden yhdistäminen osaksi sahantuotantoprosessia
Sivuja (joista liitesivuja): 99(17)
Päiväys: 19.4.2014
Opinnäytetyön ohjaaja: DI Jaakko Etto
Insinööri Kuusela Mika

Opinnäytetyön tavoitteena on luoda sahalle sellainen järjestelmä, jossa huoltotoimenpiteet ovat osana tuotantoprosessia. Työssä pyritään kartoittamaan ne toimenpiteet, joiden avulla voidaan maksimoida tuotannon aikana tapahtuvat huoltotoimenpiteet. Näillä toimenpiteillä mahdollistetaan sahan käyntiasteen nosto >80 % tasolle.

Opinnäytetyön teoriaosissa on hyödynnetty teknologia osaamisen johtamisen koulutusohjelmassa tehtyjä tehtäviä ja luentoja. Omaa osaamista ja ammattitaitoa on hyödynnetty ongelmien ratkaisuissa. Tiedon haussa on pyritty hyödyntämään useita eri lähdetyyppejä. Aineiston oikeellisuutta on verrattu aikaisemmin opittuun tietoon tai on muulla tavoin varmistettu lähteen oikeellisuus. Aineistoa opinnäytetyöhön on kerätty pitkällä aikavälillä ja toteuttamisessa on käytetty sahantietojärjestelmien dokumentaatiota ja raportteja.

Aineistoon on kerätty sellaista tietoa, jonka avulla Veitsiluodon sahan saavuttaa tavoitteeksi asetetun käyntiasteen ja jatkaa toiminnan kehittämistä. Lisäksi on esitetty se, miten toimintatavat voidaan ottaa käyttöön ja kehittää niitä. Toteutustavassa pyritään herättämään huomio lukijan omiin mahdollisuuksiin vaikuttaa toiminnan tason parantamiseen. Lisäksi on työssä esitetty malleja, joilla tehokkuutta voidaan parantaa.

Työssä on huomioitu niitä mahdollisuuksia, jotka mahdollistavat kehittämistä ja tuottavat rahallista hyötyä, että auttavat ymmärtämään tuotanto-omaisuuden hallinnan merkitystä. Kehittyminen on jatkuva prosessi, jossa kehittymiseen vaaditaan uusien mittareiden, arvojen ja tuloksien parantamista tai muuttamista. Sahalla on paljon kehitettävää, näihin kohteisiin opinnäytetyössä on esitetty vaihtoehtoja.

Asiasanat: Toiminnanohjaus, tuotannonohjaus, kunnossapito, käynnissäpito, kehittäminen
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste