Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Implementation of first-year hardware theme project for ICT students

Besic, Emil (2022)

 
Avaa tiedosto
Besic_Emil__2022_Implementation of first-year hardware theme project for ICT students.pdf (1.264Mt)
Lataukset: 


Besic, Emil
2022
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202203264014
Tiivistelmä
Metropolia Ammattikorkeakoulun tieto- ja viestintätekniikan koulutusohjelmassa otetaan käyttöön uusi opetussuunnitelma. Uudessa opetussuunnitelmassa on uusia moduuleja, joista yhdessä on uusi laitteistoaiheinen projekti. Opinnäytetyön tavoitteena oli suunnitella, valita, testata ja toteuttaa alustan ensimmäinen versio ensimmäisen vuoden laitteistoteemaprojektiin.

Opinnäytetyön tavoitteiden selventämiseksi haastateltiin useita eritaustaisia opettajia. Haastattelumenetelmäksi valittiin teemahaastattelu. Haastattelut auttoivat selventämään opinnäytetyön tavoitteita. Lisäksi työlle lisättiin uusi tavoite, joka liittyi LoRaWAN:iin.

Opinnäytetyö keskittyy Raspberry Pi Pico -mikrokontrolleriin ja joihinkin sen kanssa käytettäviin lisävarusteisiin, kuten antureihin ja näyttöihin. Työssä on esitetty Raspberry Pi Picon ja lisävarusteiden väliset kytkennät sekä selitetty lisävarusteiden ohjelmakoodin toteuttamistapa. Lisävarusteet voidaan kytkeä Raspberry Pi Picoon kahdella tavalla: ADC:lla ja I2C:lla. Opinnäytetyössä esitellään molempien menetelmien käyttöä ja niiden toteuttamista. Lisäksi keskustellaan näiden kahden metodin testaamisesta ja käyttöönotosta.

Tuloksista näkee, kuinka kaikki alkuperäiset tavoitteet sekä haastatteluista lisätty tavoite saavutettiin. Monipuolinen valikoima laitteita erilaisilla toimintaperiaatteilla onnistuttiin toteuttamaan. Vaikka tavoitteet saavutettiin, niiden toteutustavat muuttuivat työn edetessä. Alussa tavoitteena oli luoda jokaiselle lisävarusteelle oma koodi, mutta joidenkin antureiden kompleksisuus vaati valmiiden koodien käyttöä. Hyvän laitteistoprojektin luomiseksi tulee ottaa huomioon käsitteet, kuten projektin vaikeus, opiskelijan aiemmat opinnot, projektin monimutkaisuus ja projektin vaatimukset.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste