Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Keuhkosairauksien hoitotyö osastolla 5A - Opas opiskelijoille

Suonnansalo, Assi; Vaattovaara, Sofia (2022)

 
Avaa tiedosto
Suonnansalo,_Assi_Vaattovaara_Sofia.pdf (2.664Mt)
Lataukset: 


Suonnansalo, Assi
Vaattovaara, Sofia
2022
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202205128847
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena oli luoda tutkittuun tietoon perustuva, selkeä ja helppolukuinen opas keuhkosairauksista Lapin keskussairaalan osaston 5A opiskelijoille. Opas on tehty kansioksi. Tavoitteena oli vahvistaa ja lisätä opiskelijoiden tietämystä osastolla yleisimpien keuhkosairauksien hoidossa ja luoda opas, jota he voivat hyödyntää päivittäisissä hoitotilanteissa sekä opiskellessa.

Noin joka viidennellä suomalaisilla on jokin hengityselimistöön liittyvä häiriö tai diagnosoitu keuhkosairaus. Osa keuhkosairauksista on perinnöllisiä, osaan vaikuttavat elintavat ja joidenkin aiheuttaja on tuntematon. Rakenteen ja toimintatarkoituksen vuoksi keuhkot ovat herkkä elin sairastumiselle. Keuhkosairautta sairastavan potilaan hoidossa sairaanhoitaja tarvitsee useita taitoja, kuten kliinistä osaamista, vuorovaikutustaitoja, ohjaus- ja opetusosaamista sekä lääkehoidon osaamista.

Opinnäytetyömme toimeksiantajamme on Lapin keskussairaalan osasto 5A. Toteutustapa oli toiminnallinen, ja teimme oppaan osaston opiskelijoille. Rajasimme oppaan siten, että siinä käsitellään neljä osastolla yleisintä keuhkosairautta, jotka ovat astma, keuhkoahtaumatauti, keuhkosyöpä ja idiopaattinen keuhkofibroosi.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste