Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Riskeihin varautuminen mikroyrityksissä

Mäntylä, Janika; Pienimäki, Maria (2022)

 
Avaa tiedosto
Mantyla_Janika_Pienimaki_Maria.pdf (677.5Kt)
Lataukset: 


Mäntylä, Janika
Pienimäki, Maria
2022
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2022052511956
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tavoitteena oli selvittää mikroyrittäjien riskeihin varautumisen tasoa ja riskienhallintaan liittyviä asenteita. Toiveena oli myös haastaa yrittäjiä ajattelemaan yrityksensä riskienhallinnan tilannetta syvällisemmin ja tällä tavoin kannustaa parempaan riskienhallintaan.

Opinnäytetyön teoriaosuudessa keskityttiin riskeihin ja niiden realisoitumiseen, riskienhallinnan perusteisiin ja siihen, miten riskienhallinnalla voi vaikuttaa yritystoimintaan positiivisesti. Varautumalla riskeihin ja tekemällä suunnitelmallista sekä tavoitteellista riskienhallintaa yrittäjällä on mahdollisuus turvata liiketoiminnan jatkuvuus ja kannattavuus.

Opinnäytetyössä tutkimusmenetelmänä oli pääosin määrällinen tutkimus, mutta tutkimuksessa on myös laadullisen menetelmän piirteitä avoimien kysymysten muodossa. Tutkimus suoritettiin kyselylomakkeella.

Ennakkokäsityksemme vahvistui kyselytutkimuksen tulosten myötä, sillä tutkimus vahvisti mikroyritysten riskienhallinnassa olevan puutteita. Tuloksien mukaan riskienhallintaan käytetään tyypillisimmin aikaa satunnaisesti, vaikka sitä pidetäänkin merkityksellisenä. Näistä tuloksista erottui selkeästi myös trendi, jonka mukaan yrityksen henkilöstön määrä vaikutti riskienhallintaan. Yksinyrittäjät eivät pitäneet riskienhallintaa yhtä tärkeänä tai käyttäneet siihen yhtä paljon aikaa kuin 5–9 henkilöä työllistävät yrittäjät.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste