Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Perehdytysmateriaalin laatiminen: case: OYS2030 -hankkeen toiminnallisen suunnittelun ja käyttöönoton sairaalasuunnittelijat

Santaholma, Outi (2022)

Avaa tiedosto
Santaholma_Outi.pdf (625.7Kt)
Lataukset: 


Santaholma, Outi
2022
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2022080319362
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli suunnitella ja koostaa perehdytysmateriaali OYS2030 -uudistamishankkeen toiminnallisen suunnittelun ja käyttöönoton sairaalasuunnittelijoille. OYS2030 -hankkeessa paitsi rakennetaan uudet tilat Oulun yliopistolliselle sairaalalle, myös tavoitellaan merkittävää parannusta sairaalan toiminnan tuottavuuteen. Toiminnallinen suunnittelu ja käyttöönotto osallistuvat sairaalan toimintojen uudistamisen suunnitteluun ja käyttöönottoon. Sairaalasuunnittelijoiden tehtävänkuvan on laaja, työhön kuuluu esimerkiksi toimia linkkinä sairaalan yksiköiden ja rakennusprojektin välillä. Tarve perehdytysmateriaalille oli tullut sairaalasuunnittelijoilta itseltään ja idea sen toteuttamisesta opinnäytetyönä syntyi omien työelämän kontaktieni kautta.

Tietoperustassa käsittelen OYS2030 -uudistamishankkeen taustoja ja tavoitteita, sekä toiminnallisen suunnittelun tiimin roolia siinä. Lisäksi käsittelen perehdytystä ja projektityöskentelyä teoriatasolla kirjallisuuden pohjalta.

Opinnäytetyöni on luonteeltaan kehittämistyö, jonka lopputuloksena laadin sairaalasuunnittelijoille perehdytysmateriaalin, joka sisältää perustietoja OYS2030 -hankkeesta, sekä sairaalasuunnittelijan työnkuvasta, edellytyksistä, työvälineistä ja muista työn aloittamisvaiheessa uudelle työntekijälle hyödyllisistä tiedoista. Kehittämistyö on toteutettu konstruktiivisena tutkimuksena, jossa aineistonhankintamenetelminä käytin ryhmähaastattelua, Microsoft Teams- ja sähköpostikeskusteluja toimeksiantajan yhteyshenkilöiden kanssa, sekä perehtymistä toimeksiantajan toimintaympäristöä käsittelevään kirjalliseen materiaaliin.

OYS2030 -hankkeen edetessä myös sairaalasuunnittelijoiden työhön liittyvät asiat muuttuvat koko ajan, joten myös perehdytysmateriaalin sisältö vaatii jatkuvaa päivittämistä. Tästä syystä materiaali on laadittu helposti päivitettävään muotoon, ja toimeksiantajataholla on oikeus päivittää materiaalia koko hankkeen keston ajan.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste