Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Palveluasetusten käyttöliittymäprojekti

Laine, Emmi (2022)

Avaa tiedosto
Laine_Emmi.pdf (434.1Kt)
Lataukset: 


Laine, Emmi
2022
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2022081119433
Tiivistelmä
Tämä opinnäytetyö toteutetaan päiväkirjamuotoisena, minkä kesto on kymmenen viikkoa. Aiheena on suunnitella käyttöliittymä, joka keskittyy koko organisaation laajuisiin järjestelmäasetuksiin ja niiden hallintaan. Käyttöliittymäuudistuksen tavoitteena on aiempaa käyttäjäystävällisempi käyttöliittymä. Uudistus on osa vanhan ylläpitosovelluksen korvaamista kokonaan uudella. Toimeksiantajana toimii asiakkailleen konsulttipalveluita myyvä tilitoimisto, jossa kirjoittaja toimii työnimikkeellä software developer.

Opinnäytetyössä sovelletaan ammattisanastoa, jota tarvitaan päivittäin toimeksiantajalle tehdyssä työssä. Käyttöliittymää on suunniteltu käyttöliittymäsuunnittelijoiden kanssa, jonka jälkeen suunnitelmia on lähdetty toteuttamaan Figman avulla. Tämän aikana on myös tehty valmisteluja tulevaa toteutusvaihetta varten.

Opinnäytetyön aikana saatiin suunnittelu siihen pisteeseen, että toteutusvaiheen aloittamista voidaan harkita. Suunnittelun aikana saavutettiin mielikuva siitä, mitä käyttöliittymään ja sen toteutukseen tullaan tarvitsemaan. Lisäksi suunnittelutyön aikana tehty tutkimustyö yrityksen sisällä antoi paljon tietoa käyttäjistä ja heidän tarpeistaan, jota voidaan myös hyödyntää toteutusvaiheessa. Vaikka opinnäytetyön aikana ei päästy toteuttamaan suunniteltua käyttöliittymää, Tehtyä suunnittelua tullaan hyödyntämään käyttöliittymän tulevassa toteutusvaiheessa.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste