Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Kevytsora- ja puurunkoisen tasakaton vertailu

Suikkanen, Eemil (2022)

 
Avaa tiedosto
suikkanen_eemil.pdf (2.037Mt)
Lataukset: 


Suikkanen, Eemil
2022
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2022112223499
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena oli vertailla kahta tasakattotyyppiä, joita Pohjola Rakennus Oy:n työmailla on käytetty. Työmaiksi valikoitui Asolan Wiljan puurunkoinen tasakatto sekä Helsingin Erikan kevytsoratasakatto. Asolan Wilja valmistui toukokuussa 2022 ja Helsingin Erika on tällä hetkellä rakennusvaiheessa.

Opinnäytetyössä vertailtiin näiden kahden tasakattotyypin työvaiheita, kustannuksia sekä aikatauluja. Opinnäytetyössä myös käytiin läpi vesikaton työturvallisuuteen liittyviä asioita. Kustannusvertailussa saatiin selville, että puurunkoinen tasakatto on viisi prosenttia kalliimpi toteuttaa nykyhinnoin kuin kevytsoratasakatto. Aikataulullisesti kevytsoratasakatto on nopeampi toteuttaa, mikäli vesikatot ovat täysin samanlaisia.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste