Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

Etähaastatteluiden vaikutukset rekrytoinnin laatuun

Tölli, Elia (2022)

 
Avaa tiedosto
Tölli_Elia_Final.pdf (261.7Kt)
Lataukset: 

Rajoitettu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången begränsad
Tölli, Elia
2022
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2022112423917
Tiivistelmä
Opinnäytetyössä käsitellään rekrytointia. Rekrytointi on uusien työntekijöiden hakemista avointa työtehtävää tai työpaikkaa varten. Opinnäytetyössä tavoitteena oli lisätä rekrytointihaastatteluja tekevien yritysten ja työntekijöiden osaamista ja tietoisuutta teknologian tuomista mahdollisuuksista työhaastatteluihin. Tavoitteeseen pääsemiseksi opinnäytetyössä tutkittiin etärekrytointihaastattelujen vaikutuksia rekrytoinnin laatuun.

Työ koostuu teoreettisesta osuudesta, tutkimuksesta ja lopun pohdinnoista. Teoreettisessa osuudessa perehdyttiin olemassa olevan kirjallisuuden avulla rekrytointiin ja rekrytointihaastatteluihin. Pääpaino oli rekrytointihaastatteluissa. Tutkimusosiossa haastateltiin rekrytoinnin parissa päivittäin työskenteleviä HR-ammattilaisia. Pohdinta osiossa käsiteltiin johtopäätöksiä, tutkimuksen luotettavuutta ja tutkijan omaa oppimista aiheesta.

Tutkimus toteutettiin kvalitatiivisena eli laadullisena tutkimuksena. Aineisto kerättiin haastattelemalla kolmea rekrytoinnin ammattilaista, joiden päivittäiseen työhön liittyy rekrytointihaastattelut. Haastattelut toteutettiin teemahaastatteluina. Kysymykset olivat kaikille tutkimuksen haastateltavalle samat. Tutkimuksen haastattelut nauhoitettiin ja ne analysoitiin teema kerrallaan.

Tutkimuksen tulosten perusteella voidaan todeta kasvokkain ja etänä suoritetuilla rekrytointihaastatteluilla on molemmilla omat hyvät ja huonot puolensa. Lisäksi se on tilanteesta riippuvaista kumpaa kannattaa käyttää. Hyvin suunniteltu etähaastattelu ei vaikuta rekrytoinnin laatuun. Haastattelijan täytyy valmistella haastattelukysymykset huolellisesti, koska hakijan arvioiminen on hieman haastavampaa. Etähaastattelussa arviointi nojaa suoraan haastateltavan vastauksiin, koska kehonkielen arvioiminen on videon välityksellä vaikeaa.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste