Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Veriviljelynäytteenotto covid-19-potilaalta: opetusvideo

Jylhä, Saara; Kettunen, Aino (2022)

 
Avaa tiedosto
Jylha_Kettunen.pdf (1.374Mt)
Lataukset: 


Jylhä, Saara
Kettunen, Aino
2022
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2022112824671
Tiivistelmä
SARS-CoV-2-virus aloitti hengitystieoireita aiheuttavan pandemian Kiinan Wuhanista vuonna 2019. Viruksen aiheuttamaa tautia kutsutaan covid-19-taudiksi. Virus leviää kosketus- ja pisaratartuntana. Tartuntoja voidaan ehkäistä hyvällä käsihygienialla ja suojainten oikeaoppisella käytöllä. Covid-19-tauti vaihtelee oireettomasta taudista vakavaan tautimuotoon tai jopa kuolemaan. Tauti voi vaatia hengityskonehoitoa, joka altistaa bakteeri-infektioille kuten keuhkokuumeelle. Keuhkokuumeen aiheuttajamikrobi voidaan selvittää veriviljelyn avulla. Veriviljely on laskimosta steriilillä näytteenottotekniikalla otettava verinäyte.
Opinnäytetyö toteutettiin toiminnallisena kehittämistyönä moniammatillisesti bioanalyytikko- ja sairaanhoitajaopiskelijan toimesta. Kehittämistyön tarkoituksena oli tuottaa opetusvideo veriviljelynäytteenotosta covid-19-eristyspotilaalta. Englanninkielisessä opetusvideossa käsitellään pukeutuminen eristyshuoneeseen, aseptinen veriviljelynäytteenotto ja suojavarusteiden riisuminen näytteenoton jälkeen. Opetusvideon lisäksi tuotettiin kysymyslomakkeet videon pohjalta suomeksi ja englanniksi. Kysymyslomakkeiden tehtävänä oli lisätä opiskelijoiden aktiivista oppimista ja kartoittaa, mitä opiskelijat ovat videosta oppineet. Kehittämistyön tavoitteena oli vahvistaa opiskelijoiden osaamista eristyskäyttäytymisessä ja mahdollistaa aiemmin opittujen
tietojen kertaaminen.
Kehittämistyön tilaajana oli Savonia-ammattikorkeakoulu. Opinnäytetyön aihe tuli tarpeesta kehittää oppimateriaaleja ja lisätä opiskelijoiden osaamista eristyskäyttäytymisessä. Opetusvideo on tarkoitettu kliinisen
mikrobiologian ja hoitotyön kliinisen osaamisen -opintojaksoille. Video ja kysymyslomakkeet pilotoitiin sekä bioanalyytikko- ja sairaanhoitajaopiskelijoilla että kahdella hoitotyön opettajalla. Pilotoinnin perusteella kysymyslomakkeisiin tehtiin pieniä muutoksia. Video on moniammatillisesti ja kansainvälisesti hyödynnettävissä.
Jatkokehitysideana tulevaisuudessa olisi tuottaa opetusvideo eristyspukeutumisesta ilmaeristystä varten. Videoon liittyviä kysymyksiä voisi tulevaisuudessa muokata vastaamaan eri näkökulmaa esimerkiksi moniammatillista vuorovaikutusta. Toinen jatkokehitysidea olisi tuottaa vaikuttavuustutkimus, jonka avulla tutkittaisiin videon opetuksen tehokkuutta. Toinen tutkimusryhmistä voisi toteuttaa aiheesta simulaation ja toinen tutkimusryhmä katsoisi opetusvideon. Vaikuttavuustutkimuksen avulla voitaisi selvittää, kumpi opetusmenetelmistä oli tehokkaampi.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste