Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Älylaitteet ja lapset

Lämsä, Marianna; Nyman, Meri (2022)

 
Avaa tiedosto
Lamsa_Nyman.pdf (337.6Kt)
Lataukset: 


Lämsä, Marianna
Nyman, Meri
2022
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2022113025084
Tiivistelmä
Viime vuosikymmenen aikana älylaitteiden käyttö on lisääntynyt lapsilla. Tämän opinnäytetyön tarkoituksena on vastata kysymykseen "Mitä haitallisia vaikutuksia älylaitteilla on lapsille?”. Idean opinnäytetyöhömme saimme Älykkäästi älylaitteella (Majuri & Mourujärvi, 2020) opinnäytetyöstä.
Tässä opinnäytetyössä esiteltiin jatkotutkimusideaksi tutkimaan älylaitteiden haittavaikutuksista pelkästään lapsien silmille. Halusimme omalta osaltamme kartoittaa mitä haittavaikutuksia älylaitteilla on lapsille, koska aiheesta ei ole juurikaan suomeksi tutkittua tietoa.

Opinnäytetyö on kuvaileva kirjallisuuskatsaus, johon on koottu tietoa älylaitteiden haitallisista terveysvaikutuksista lapsiin. Olemme koonneet tietoa yhteen kansainvälisistä tutkimuksista. Kerromme työssämme kokonaisvaltaisesti älylaitteiden haittavaikutuksista lapsille, mutta painotamme niiden haittavaikutuksista lapsien silmien terveydelle.

Opinnäytetyö on ajankohtainen, koska lasten älylaitteiden käyttö on lisääntynyt radikaalisti. Opinnäytetyön tarkoituksena on lisätä etenkin vanhempien tietoisuutta älylaitteiden vaikutuksista lapsiin. Lukija saa opinnäytetyön luettuaan tärkeää tietoa siitä, mitä haittavaikutuksia liiallinen älylaitteilla olo voi lapsille aiheuttaa ja miten näiltä haittavaikutuksilta voidaan suojautua. Julkaisemme opinnäytetyöstä artikkelin OAMK journal -sivustolla, jotta aihe tavoittaisi mahdollisimman monen lukijan.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste