Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Assessment of the Investment Memo of ABOWE Pilot A Finland

Vehviläinen, Mika (2014)

 
Avaa tiedosto
Vehvilainen_Mika.pdf (1.168Mt)
Lataukset: 


Vehviläinen, Mika
Savonia-ammattikorkeakoulu
2014
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2014060612091
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tavoitteena oli selvittää asiakastarvetta ja täyden kokoluokan mahdollisuuksia ABOWE-projektiin liittyvän Pilot A bio-jalostamoa varten tehdyn investointimuistion pohjalta. ABOWE tarkoittaa Implementing Advanced Concepts for Biological Utilization of Waste, eli toteutetaan edistyksellisiä konsepteja jätteiden biologiseen hyötykäyttöön. Investointimuistio tehtiin kunkin pilotin testausalueen tietojen pohjalta. Investointimuistion teossa vaadittiin tiedonhakua ja käsittelyä, alueellista mallinnusta, liiketoimintamalleja, kustannusarvioita ja täyden kokoluokan laitoksen mahdollisuuksia. Investointimuistio laadittiin englanniksi, joten myös tämä työ on englannin kielellä. Investointimuistiota varten tehty liiketoimintamalli-kysely toimi lähdetietona asiakastarvetta varten. Kysely tehtiin webropol-sovelluksen ja Kuopiossa pidetyn investointilaisuuden avulla.

Työn ensimmäisessä varsinaisessa kappaleessa tarkasteltiin biojalostamoa varten tehty investointimuistio. Kappaleessa on projektin tarkempi esittely, kuvaus operatiivisesta ympäristöstä, energia -ja kemikaalimarkkinoista pilotointialueella, kuvaus pilot-laitoksesta ja testauksesta, alueellinen mallinnus, liiketoimintamallinnus ja strategioita täyden mittakaavan laitokseen liittyen. Seuraavassa vaiheessa selvitettiin liiketoimintamalli-kyselyssä tulleiden vastausten perusteella biojalostamon asiakastarvetta. Vastauksia kerättiin alan asiantuntijoilta ja osa vastauksista valittiin tarkempaan tarkasteluun. Tarkempaa tiedonkeruuta tehtiin jätteen käsittelyyn, liikenteen biopolttoaineisiin ja teollisuuden bioenergiaan liittyen. Tämän jälkeen työssä tarkasteltiin täyden mittakaavan biojalostamon mahdollisuuksia. Nämä mahdollisuudet jaettiin kolmeen osaan, laitokseen teollisuuslaitoksen yhteydessä, itsenäiseen laitokseen ja tutkimuskäyttöön.

Työn lopussa käytiin läpi johtopäätöksiä selvitystyön perusteella tulevaisuuden asiakastarpeesta ja täyden mittakaavan mahdollisuuksista. Johtopäätöksien perusteella voidaan todeta, että asiakastarve eloperäisten jätteiden käsittelyn tehostamiseksi on olemassa. Myös liikenteen biopolttoaineiden käyttö tulee lisääntymään merkittävästi vuoteen 2020 mennessä EU:n ja Suomen valtion tekemien pitkänajan ilmasto -ja energiatavoitteiden vuoksi.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste