Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Psykoosipotilaan kohtaaminen ensihoidossa : simulaatioharjoitukset Metropolia Ammattikorkeakoulun ensihoitajaopiskelijoille

Ruusu, Sofia; Paldanius, Tuomas; Wistbacka, Anu (2023)

 
Avaa tiedosto
Paldanius_Ruusu_Wistbacka.pdf (636.9Kt)
Lataukset: 


Ruusu, Sofia
Paldanius, Tuomas
Wistbacka, Anu
2023
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202305027125
Tiivistelmä
Ensihoidossa tavataan psykiatrisia potilaita yhä enemmän muun muassa lyhyiden osastohoitojaksojen ja sairaalapaikkojen vähyyden takia. Psykiatrisista potilaista ensihoitoa työllistävät erityisesti psykoottisesti oireilevat, itsetuhoiset ja päihteitä käyttävät potilaat. Psykiatrisia potilaita autetaan ensihoidossa pääasiassa puhumalla ja kuuntelemalla. Psykoottisen potilaan todellisuudentaju on usein häiriintynyt, mikä voi oireilla erilaisina harhaluuloina ja aistiharhoina. Vuorovaikutusta voi vaikeuttaa potilaan sairaudentunnottomuus sekä siitä johtuva yhteistyöhaluttomuus. Hoitajan hyvät vuorovaikutustaidot lisäävät potilaan sitoutumista ja tyytyväisyyttä hoitoon.

Tehokas tapa oppia psykiatrisen potilaan kohtaamista on simulaatio-opetus. Simulaatiossa pystytään harjoittelemaan asiakokonaisuuksia todenmukaisessa, mutta turvallisessa ympäristössä. Simulaatioharjoittelu on vakiintunut opetusmenetelmä, jonka hyötyinä ovat muun muassa opiskelijoiden osaamisen, itsevarmuuden sekä itsetehokkuuden kehittyminen. Opetukseen osallistuneet kokevatkin olevansa paremmin valmistautuneita todellisiin potilaskohtaamisiin. Simulaatio-opetuksella on koettu olevan positiivisia vaikutuksia mielenterveyshoitotyön opetuksessa.

Tämän toiminnallisen opinnäytetyön tarkoituksena oli suunnitella ja toteuttaa kaksi simulaatioharjoitusta psykoosipotilaan kohtaamisesta ensihoidossa. Simulaatiosuunnitelmat toteutettiin laajaan kirjallisuuskatsaukseen pohjautuen, ja suunnitelmien toimivuus testattiin Päivystyshoitotyö-opintojakson ensihoitajaopiskelijoilla maaliskuussa 2023. Kirjallisuuskatsauksessa käytettiin tutkimusaineistona näyttöön perustuvia ja luotettavia lähteitä. Opinnäytetyön tavoitteena on kehittää Metropolia Ammattikorkeakoulun simulaatio-opetusympäristöä sekä edistää ensihoitajaopiskelijoiden mielenterveysosaamista. Opinnäytetyön tilaajana toimi Metropolia Ammattikorkeakoulu.

Simulaatiot todettiin toteuttamiskelpoisiksi kokonaisuuksiksi. Positiivista palautetta saatiin erityisesti aihevalinnasta sekä mielenkiintoisista ja opettavaisista simulaatiokäsikirjoituksista. Saadun suullisen palautteen perusteella tulisi jatkossa varautua paremmin teknisiin ongelmiin ja suunnitella aikatauluun enemmän joustovaraa. Tulevaisuudessa simulaatiosuunnitelmia voidaan hyödyntää osana Metropolia Ammattikorkeakoulun mielenterveys- tai akuuttihoidon opintoja joko sellaisenaan tai osittain muokattuina.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste