Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Aikuisten kehitysvammaisten palvelupolku ja asiakasosallisuus mielenterveyspalveluissa Kuopiossa: Teemahaastattelu työntekijöille

Savinainen, Leena; Savinainen, Anna-Kaisa (2023)

 
Avaa tiedosto
Savinainen_Savinainen (1).pdf (451.9Kt)
Lataukset: 


Savinainen, Leena
Savinainen, Anna-Kaisa
2023
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202305037460
Tiivistelmä
Opinnäytetyössä kuvattiin Kuopiossa henkilöstön näkökulmasta, millainen on aikuisten kehitysvammaisten mielenterveyspalveluiden palvelupolku ja miten sitä voitaisiin parantaa, sekä lisätä tietoisuutta aiheesta. Selvitettiin laadullisella tutkimuksella, miten palvelupolku muodostuu. Tutkimuksen tavoite oli kuvata, mistä ja millaista apua aikuinen kehitysvammaisten voi hakea ja saada Kuopiossa mielenterveysongelmiinsa. Tuotimme
tietoa myös siitä, miten henkilöstö kokee asiakasosallisuuden toteutuvan aikuisilla kehitysvammaisilla mielenterveyspalveluissa.
Tutkimus toteutettiin teemahaastatteluna. Tehtiin seitsemän haastattelua, joista neljä parihaastattelua ja kolme yksilöhaastatteluja. Haastateltiin monipuolisesti sosiaali- ja terveysalan ammattilaisia, jotka kohtaavat
työssään aikuisia kehitysvammaisia. Haastattelut tehtiin 22.6.-22.11.2022. Teemahaastattelussa oli kolme teemaa: kehitysvammainen asiakkaana, mielenterveyspalvelut aikuisilla kehitysvammaisilla ja asiakasosallisuuden
toteutuminen palveluissa. Loimme kehitysvammaisten aikuisten mielenterveyspalveluista Kuopiossa kuvion,mistä selviää, millaisia vaihtoehtoja mielenterveyspalveluihin on. Aineisto analysoitiin joulukuun loppuun mennessä.
Palveluketju mielenterveyspalveluissa selvästi katkesi, eikä pidempiaikaista hoitokontaktia saanut, vaikka olisi voinut sitä tarvita. Asiassa on kehittämistä, koska kehitysvammaisten mielenterveysongelmien hoidon palvelupolussa on selkeitä puutteita. Tutkimuksessa ilmeni, että tarvittaisiin kehitysvammaisten mielenterveyspalvelujen keskittämistä kehitysvammaisuuteen perehtyneille ammattilaisille. Kehitysvammaisten asiakasosallisuudessa osaamisessa nähtiin selkeitä puutteita ja isona ongelmana nähtiin kommunikaation haasteet, varsinkinterveysalan ammattilaisilla.
Jatkotutkimusaiheita voisivat olla, miten kehitysvammaisten mielenterveyspalvelut järjestyvät hyvinvointialueilla ja millaista koulutusta henkilöstö tarvitsisi kehitysvammaisten mielenterveyden hoitoon. Myös kehitysvammaisten omaa näkökulmaa asiakasosallisuuteen pitäisi tutkia.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste