Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Kineettinen typografia visuaalisen viestin välittäjänä

Heimonen, Siiri (2023)

 
Avaa tiedosto
Heimonen_Siiri.pdf (2.830Mt)
Liite_1.mp4 (5.393Mt)
Liite_2.mp4 (6.820Mt)
Liite_3.mp4 (1.639Mt)
Lataukset: 


Heimonen, Siiri
2023
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2023051210364
Tiivistelmä
Opinnäytetyö käsittelee kineettistä typografiaa, ja miten sitä voi hyödyntää osana visuaalista identiteettiä. Työ esittelee, miksi kineettinen typografia voisi olla hyödyksi visuaalisessa viestinnässä ja miten se voi myötävaikuttaa brändi-identiteettiin osana visuaalista identiteettiä. Työ keskittyy teknisen toteutuksen sijaan kineettisen typografian viestinnälliseen merkitykseen visuaalisessa viestinnässä.

Teoriaosuus on kirjallisuuskatsaus ja käsittelee teoreettisen viitekehyksen pohjalta, miten kineettinen typografia voi luoda syvempiä tasoja tarinan tai viestin välittämiseksi katsojalle ja lisätä viestin visuaalista kiinnostavuutta. Työ käsittelee kineettistä typografiaa visuaalisen identiteetin kontekstissa ja esittelee tästä havainnollistavia esimerkkejä sekä taksonomisen tavan jaotella kineettisen typografian tyylejä.

Teososuus esittelee työssä käsiteltyjen asioiden valossa kineettisen typografian sovelluksen, joka on animoitu logotyyppi Bout Oy Ab yritykselle. Teososuus sisältää toiminnallisen työn ja prosessin esittelyä sekä itsereflektoinnin työn etenemisestä ja lopputuloksesta. Teososa on liitteenä työn lopussa.

Teoreettinen viitekehys osoittaa, että kineettisyys voi tukea tai korostaa typografisen viestin sisältöä ja kommunikoida tekstiin liitännäistä affektia eli tunnekokemusta tehokkaasti. Kineettinen typografia voi luoda syvempiä tasoja tarinan tai viestin välittämiseksi katsojalle ja lisätä tekstin visuaalista kiinnostavuutta sekä herättää katsojan huomion staattista typografiaa tehokkaammin. Käsittelyn ulkopuolelle rajautuu muiden visuaalisen identiteetin elementtien tarkempi käsittely sekä kineettisen typografian sovelluksen tarkempi tekninen toteutus. Kineettisen typografian rooli visuaalisen viestin välittäjänä typografiasisällössä osoittautuu työssä merkittäväksi, mutta sen ilmaisun tulee olla johdonmukaista, laadukkaasti toteutettua ja yhtenäistä tekstin sisällön kanssa. Loppukaneettina todetaan, että sijaa aiheen jatkokäsittelylle ja tutkimukselle on runsaasti.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste