Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Perehdytyssuunnitelma K-Market Pyhännälle

Ervasti, Alina (2023)

 
Avaa tiedosto
Ervasti_Alina.pdf (324.4Kt)
Lataukset: 


Ervasti, Alina
2023
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2023051510835
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön toimeksiantajana toimi K-Market Pyhäntä. Tarkoituksena oli laatia konkreettinen ja yksilöllinen perehdytyssuunnitelma, joka on helposti muokattavissa. Tutkimusmenetelmänä oli laadullinen tutkimus. Opinnäytetyö sisältää teoreettisen viitekehyksen, missä käydään läpi opinnäytetyön tausta, oleellinen tieto perehdytyksestä, sen ongelmakohdista, eri rooleista ja mitä laki säätää perehdytyksestä. Lisäksi opinnäytetyössä on perehdytty eritoten perehdytykseen asiakaspalvelutyössä: mitä asiakaspalvelu on ja mitä asiakaskokemus strategiana tarkoittaa. Käytin aineistona mahdollisimman uutta ja monipuolista kirjallisuutta.

Perehdytyssuunnitelman laatimiseksi haastattelin kyseisen kaupan työntekijöitä ja kauppiasta. Haastattelun avulla selvitin, mitkä asiat toimivat ja missä olisi parannettavaa. Haastattelin sellaisia työntekijöitä, joilla on eri määrä kokemusta kaupassa työskentelystä saadakseni yhtenäisen tarkoituksen perehdytyssuunnitelmalle. Haastattelut tehtiin puolistrukturoituna, mikä antoi haastateltaville mahdollisuuden uusille ideoille ja kysymyksille.

Tuloksista selvisi, että perehdytyssuunnitelmaa tarvitaan, jotta perehdytyksestä saataisiin selkeämpi. Lisäksi kauppiaiden läsnäoloa kaivattiin ja kommunikointia pitäisi parantaa. Tarvetta olisi myös perehdytysoppaalle.

Perehdytyssuunnitelman laadin Keskon ohjeiden mukaisesti, jotta se olisi tunnistettavissa ja samassa linjassa muiden K-ryhmän ruokakauppojen kanssa.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste