Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

Visuaalinen markkinointi vaateliike H&M Forumissa

Jokinen, Mona-Alina (2023)

 
Avaa tiedosto
Jokinen_Mona_Alina.pdf (8.775Mt)
Lataukset: 

Rajoitettu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången begränsad
Jokinen, Mona-Alina
2023
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2023051811809
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tavoitteena oli tutkia vaateliike H&M Forumin visuaalista markkinointia ja selvittää, millaiseksi asiakkaat kokivat sen sekä vastausten perusteella löytää parannusehdotuksia siihen. Opinnäytetyössä toteutettiin tutkimus, joten se oli tutkimuspohjainen.

Tutkimuksessa käytettiin kvalitatiivista tutkimusmenetelmää ja se toteutettiin kyselylomakkeella. Tutkimus oli tarpeellinen toimeksiantajalle, koska tutkimusta myymälän visuaalisesta markkinoinnista ei ollut koskaan aikaisemmin tehty. Tutkimus toteutettiin maalis-huhtikuussa 2023.

Tutkimuksen pääongelmana oli selvittää, millaiseksi asiakkaat kokevat H&M Forumin myymälän visuaalisen markkinoinnin. Ensimmäisenä alaongelmana oli selvittää, miten myymälän visuaalinen markkinointi vaikuttaa heidän ostokäyttäytymiseensä asioidessaan myymälässä. Toisena alaongelmana oli selvittää, miten myymälän visuaalinen markkinointi vaikuttaa heidän ostokoke-mukseensa asioidessaan myymälässä.
Opinnäytetyö jaettiin seitsemään päälukuun, joista ensimmäinen pääluku oli johdanto. Toisessa pääluvussa käytiin läpi kuluttajien ostokäyttäytymistä. Kolmannessa pääluvussa käsiteltiin visuaalista markkinointia kokonaisvaltaisesti. Neljännessä pääluvussa käytiin läpi H&M Forumin myymälän visuaalista markkinointia. Viidennessä pääluvussa kerrottiin tutkimuksen toteutuksesta. Kuudennessa pääluvussa käytiin läpi tutkimuksen tuloksia ja parannusehdotuksia. Viimeisenä lukuna oli vielä pohdinta, jossa käytiin läpi pohdintaa opinnäytetyöprosessista kokonaisuudessaan.

Tutkimuksen vastausmäärä oli hieman alhainen, joten tutkimuksen tavoitteita ei saavutettu saadakseen tarpeeksi luotettava vastaus myymälän visuaalisesta markkinoinnista. Kyselyyn vastasi yhteensä 33 henkilöä, jotenka otanta ei ollut riittävän suuri tutkittavasta kohteesta. Tämä tarkoitti sitä, että tämän tutkimuksen tuloksia ei voida yleistää.

Tutkimuksen pohjalta saatiin kuitenkin hyviä tuloksia myymälän visuaalisesta markkinoinnista ja niistä saatiin kehiteltyä parannusehdotuksia.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste