Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Ikääntyvien kemiläisten kokemuksia luonnon saavutettavuudesta ja sen merkityksestä hyvinvointiin

Hakanen, Jaana; Pihlajakoski, Anna; Ylilehto, Johanna (2023)

 
Avaa tiedosto
Hakanen_Pihlajakoski_Ylilehto.pdf (726.7Kt)
Lataukset: 


Hakanen, Jaana
Pihlajakoski, Anna
Ylilehto, Johanna
2023
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2023052413692
Tiivistelmä
Opinnäytetyömme tarkoituksena oli kyselytutkimuksen avulla selvittää ikääntyvien kemiläisten kokemuksia luonnon saavutettavuudesta ja heidän kokemuksiaan luonnon saavutettavuuden merkityksestä hyvinvointiin. Lisäksi tarkoituksenamme oli löytää vastauksia siihen, mitkä tekijät parantavat luontokokemusten saavutettavuutta. Toteutimme kyselyn Kemissä, yli 65-vuotiaille soveltavan liikuntaryhmän kävijöille. Kyselyn toteutus rajattiin kahteen tuolijumpparyhmään ja yhteen saliliikuntaryhmään. Tavoitteenamme oli opinnäytetyön avulla tuottaa tietoa toimeksiantajalle Kemin kaupungille, jotta heillä on mahdollisuus hyödyntää tietoa Kemin alueen luontokohteiden saavutettavuuden kehittämiseen.

Tutkimusvaiheessa käytimme laadullista ja määrällistä tutkimusmenetelmää. Tutkimuksen lähestymistapa oli fenomenologinen, jossa keskitytään yksilön omiin kokemuksiin. Asiaa lähestytään ilman ennakkokäsityksiä ja olettamuksia. Kysely toteutettiin paperiversiona ja siihen vastattiin kirjallisesti. Ryhmien yhteenlaskettu maksimi kävijämäärä on noin 90 henkilöä. Kyselyymme vastasi 64 henkilöä.

Kokemuksia luonnon saavutettavuudesta vastaajat kokivat saavansa eniten metsässä ja kulkureiteillä ja siirtymissä. Luonnon saavutettavaksi koki 56 vastaajista. Luontokokemusten saavutettavuuden parantamiseksi kaivattiin yhdessä tekemistä ja yhteisiä retkiä. Lisäksi tärkeiksi havainnoiksi nousi reittien ja niiden kunnossapidon merkitys sekä tunnelma. Luonnon saavutettavuudella koki 34 vastanneista olevan erittäin suuri merkitys hyvinvointiinsa, 17 vastanneista koki merkityksen olevan suuri ja kohtalaisen merkityksen puolestaan vastasi viisi. Kuulo- haju ja näköaistin kautta saadut aistikokemukset keräsivät eniten Täysin samaa mieltä-vastauksia luonnon saavutettavuuden mahdollistavista hyvinvointihyödyistä.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste