Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Melua vai musiikkia?

Juola, Mika (2023)

 
Avaa tiedosto
juola_mika.pdf (1.211Mt)
Lataukset: 


Juola, Mika
2023
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2023053016151
Tiivistelmä
Tässä opinnäytetyössä tutkin melua ja sen esiintymistä musiikkipedagogin työssä. Työni on aineistotutkimus, jossa avaan meluun, akustiikkaan ja kuulonsuojaukseen liittyviä käsitteitä sekä lainsäädäntöä. Viittaan työssäni paljon Huutoja hiljaisuuteen -teokseen, jossa on eri alojen asiantuntijoiden kirjoittamia artikkeleita melun terveyshaitoista sekä meluntorjunnan keinoista. Olen tutustunut työssäni myös moniin englanninkielisiin tutkimuksiin, jotka liittyvät muun muassa akustiikkaan ja vastamelukuulokkeisiin.

Melun määritelmä ei ole täysin yksiselitteinen, sillä melu koetaan hyvin subjektiivisesti. Toinen voi kokea meluksi sen, mikä on toiselle musiikkia. Myös herkkyys kuulovaurioille on yksilöllistä. Työturvallisuuslaki määrittelee kuitenkin selvät rajat, joiden ylittyessä kuulovaurioiden riski kasvaa. Näiden rajojen ylittyessä työssä on käytettävä kuulonsuojausta ja työnantajan on valvottava niiden käyttöä. Freelancer-muusikoiden on yleensä huolehdittava kuulonsuojelustaan itse, sillä heillä ei useinkaan ole asiasta vastuussa olevaa työnantajaa. Lisäksi ainakaan opetussuunnitelmien perusteella kuulonsuojelu ei ole merkittävässä roolissa musiikin ammatillisessa koulutuksessa. Tämän opinnäytetyön tarkoituksena onkin lisätä tietoa ja herättää pohdintaa tilanteen kehittämiseksi.

Työni keskeisin tavoite oli tutkia, miten pitkäkestoinen melulle altistuminen vaikuttaa musiikkipedagogin terveyteen ja työhyvinvointiin, ja esitellä erilaisia keinoja kuulonsuojeluun. Käytän tässä työssä tarkoituksella sanaa suojella, koska haluan nostaa esiin passiivisen kuulonsuojauksen lisäksi myös aktiiviset keinot. Näitä ovat esimerkiksi työtilan akustiset ratkaisut ja pedagogiikan liittyvät valinnat. Esittelen työssäni erilaisia kuulonsuojaimia omaan kokemukseeni pohjautuen.

Tutkimuksien perusteella melu aiheuttaa kuulo-oireiden lisäksi muitakin terveyshaittoja, kuten stressiä, unihäiriöitä ja kohonnutta verenpainetta. Meluriski pienenee enemmän melutasoa alentamalla kuin altistusaikaa lyhentämällä. Työperäisen melun lisäksi huomiota tulisi kiinnittää myös vapaa-ajan meluun ja keinoihin torjua sitä. Tilaan ja akustiikkaan ei ole useinkaan mahdollista itse vaikuttaa, joten henkilökohtaisten kuulonsuojaimien käyttö on lähes aina tarpeen. Kuuloa tulee suojella myös musiikin tuottaman ilon kehän säilyttämiseksi.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste