Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

3D-tulostamisen ja 3D-mallien optimointi

Paksuniemi, Hans (2023)

 
Avaa tiedosto
Paksuniemi_Hans.pdf (2.770Mt)
Lataukset: 


Paksuniemi, Hans
2023
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2023053016325
Tiivistelmä
Tässä opinnäytetyössä tutkitaan menetelmiä hyödyntää 3D-tulostamista ja perehdytään sen optimointiin sekä siihen vaikuttaviin tekijöihin. Opinnäytetyössä perehdytään tapoihin ratkaista tulostusalan rajoitteita jakamalla tulostettavia esineitä osiin. Työ käsittelee esimerkiksi sitä, mitä erilaisia mahdollisuuksia on tulostaa normaalin tulostamisen rinnalla, kuten valumuotin tulostus ja yhdistelmä tulosteita esimerkiksi puun kanssa. Työssä käydään myös läpi 3D-tulostimen kalibrointia ja erilaisia tulostuslaatuun vaikuttavia tekijöitä.

Työssä on hyödynnetty omaa kokemusta 3D-tulostamisesta ja internetistä löytyvää tietoa aihetta mahdollisimman laajasti käsitellen.

Opinnäytetyön tuloksena on mahdollista hyödyntää 3D-tulostusteknologiaa mahdollisimman tehokkaasti, monipuolisesti ja auttaa paikantamaan mahdollisia syitä 3D-tulosteiden epäonnistuessa. Opinnäytetyö myös käy läpi asioita, joita 3D-tulostimen käytössä tulisi huomioida.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste