Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

Trade Finance-toimintaympäristön tulevaisuudennäkymät

Tomson, Irja (2023)

 
Avaa tiedosto
Tomson_Irja.pdf (3.254Mt)
Lataukset: 

Rajoitettu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången begränsad
Tomson, Irja
2023
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2023060117004
Tiivistelmä
Digitalisaatio, yhä tiukentuva sääntely, erilaiset finanssikriisit sekä kestävä kehitys vaikuttavat merkittävästi rahoitusalalla toimiviin yrityksiin. Asiakkaiden tarpeet ja käyttäytyminen muuttuvat, jolloin rahoitusalalla toimivien yritysten on pysyttävä nopeatahtisessa kehityksessä mukana ja tarjottava entistä räätälöidympiä ratkaisuja ja palveluita asiakkailleen. Samalla työmarkkinoilla kilpailu osaavista työntekijöistä kiristyy.

Opinnäytetyön tavoitteena oli tutkia, miltä kaupan rahoituksen eli Trade Finance-toimintaympäristö näyttäytyy tulevaisuudessa. Mitkä ovat haasteet ja mahdollisuudet. Miten megatrendit ja digitalisaatio, kestävä kehitys ja geopoliittiset muutokset vaikuttavat Trade Financeen.

Viitekehyksen muodostivat toimintaympäristön analyysi (joka koostui PESTEL-analyysistä), megatrendit sekä pankkialan tulevaisuudenskenaariot.

Tutkimus toteutettiin laadullisena tutkimuksena, sisältäen piirteitä toimintatutkimuksesta. Tutkimusmenetelminä käytettiin asiantuntijahaastatteluita sekä megatrendiworkshopia.
Haastateltavina olivat kohdeorganisaation Trade Finance-alan asiantuntijat. Megatrendiworkshop järjestettiin kohdeorganisaation Trade Finance Finland-tiimille, joka koostuu 10 henkilöstä.

Tutkimustulosten perusteella voidaan todeta, että tulevaisuuden Trade Finance-toimintaympäristössä on tulevaisuudessa odotettavissa merkittäviä muutoksia. Muutokset liittyvät teknologian nopeaan kehitykseen, kasvavaan tarpeeseen vastata ympäristöhaasteisiin sekä geopolitiikkaan. Kansainväliset suhteet ovat kiristyneet suurvaltojen välillä (USA, Kiina, Venäjä), kauppasodat ovat lisääntyneet ja protektionismi on kasvussa. Kaikki nämä tekijät heijastuvat kansainväliseen kauppaan ja sitä kautta Trade Financeen. Maailmankauppa tulee tulevaisuudessa perustumaan voimankäyttöön, eikä sääntöihin. Kansainvälinen kauppa on dynaaminen ala, johon liittyy aina riskejä ja epävarmuustekijöitä. Tämä tuskin tulee muuttumaan tulevaisuudessa, tärkeä on varautua ja sopeutua. Kestävä kehitys tarkoittaa jatkossa, että yritysten on tiedettävä, mitä niiden toimitusketjuissa tapahtuu, sillä sijoittajat ja sääntelyviranomaiset edellyttävät kestävyyteen liittyvää raportointia. Kestävän kehityksen edistäminen Trade Finance-alalla voi luoda sekä taloudellista, että yhteiskunnallista arvoa. Yhteistyö fintechien kanssa voisi tuoda synergiaetuja sekä auttaa pankkeja hyödyntämään uusimpia teknologioita Trade Finance-prosessien sekä asiakaskokemuksen parantamiseksi.

Tulevaisuuden uhkina ja haasteina ovat kuluttajien muuttuvat tarpeet, tietomurrot, lisääntyvä sääntely, kyberhyökkäykset, geopoliittiset jännitteet, finanssikriisit, valuuttakriisit, Trade Finance-kustannusten nousu, onko kaikilla osapuolilla varaa Trade Finance-palveluihin, Trade Finance-palveluiden monimutkaisuus, osaajapula. Mahdollisuuksia tuovat kehittyvät ja uudet markkinat mm. Aasiassa, Afrikassa ja Latinalaisessa Amerikassa, digitaaliset innovaatiot, kestävä kehitys, datan hyödyntäminen, digitaaliset ekosysteemit ja yhteistyö fintechien kanssa. Edellä mainitut tekijät ovat toisaalta riippuvaisia teknologian kehittymisestä, poliittisista päätöksistä, markkinoiden tarpeista sekä taloudellisesta kehityksestä.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste