Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

Opas assistenttiharjoittelijan tutorille yrityksessä X

Nohteri, Anni (2023)

 
Avaa tiedosto
Nohteri_Anni.pdf (339.0Kt)
Lataukset: 

Rajoitettu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången begränsad
Nohteri, Anni
2023
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2023060220730
Tiivistelmä
Tässä toiminnallisessa opinnäytetyössä tavoitteena on ollut laatia assistenttiharjoittelijan tutorina toimiville assistenteille opas, jossa kaikki tutorointiin tarvittavat ohjeet ovat koottuna. Opinnäyteyön tarkoituksena on ollut korostaa tutoroinnin tärkeyttä ja se on toteutettu toimeksiantona Yritys X:lle.

Tietoperustassa esitellään opinnäytetyön kannalta kolme keskeisintä käsitettä. Perehdyttäminen on käsitteistä ensimmäisenä, ja opinnäytetyössä on haluttu korostaa hyvän ja suunnitellun perehdytyksen hyötyjä niin työntekijälle kuin työnantajallekin. Tutorointi on osa perehdytystä, ja se on käsitelty tässä opinnäytetyössä omana alalukunaan. Tavoitteena on ollut kirkastaa lukijalle hyvän tutoroinnin merkitys uuden työntekijän integraatiossa. Assistenttityö ja assistenttina toimiminen on myös avattu lukijalle.

Tietoa hankittiin kirjallisuudesta, kuten perehdyttämistä ja tutorointia käsittelevistä kirjoista ja tutkimusjulkaisuista, toimeksiantajalta saaduista materiaaleista sekä toteutetuista taustahaastatteluista.

Taustahaastatteluja toteutettiin kaksi: teemahaastattelu ryhmälle sekä kyselylomakehaastattelu. Kaikki haastateltavat ovat työskennelleet tai työskentelevät toimeksiantajayrityksessä assistentti-harjoittelijoina, ja heiltä saatujen haastatteluvastausten sekä teoriatiedon myötä on tehty kehitys-ehdotuksia. Sekä kyselyn että teemahaastattelun kohderyhmät koostuivat neljästä henkilöstä. Kyselylomakkeeseen saatiin kaksi vastausta. Taustahaastattelut toteutettiin maaliskuussa 2023.

Opinnäytetyön tuotoksena laadittiin opas, joka kokoaa yhteen kaikki assistenttiharjoittelijan tutorina toimivan henkilön tarvitsemat tiedot. Oppaaseen on sisällytetty nykyiset hyväksi todetut tavat, joiden lisäksi on laadittu kehitysehdotuksia. Opasta laadittaessa on tehty yhteistyötä toimeksiantajan kanssa, jotta siitä saataisiin mahdollisimman tarkoituksenmukainen.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste