Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

Mobiilisovelluksen kehittäminen AWS Amplify -kehyksellä

Mattila, Johannes (2023)

 
Avaa tiedosto
Mattila_Johannes.pdf (2.081Mt)
Lataukset: 

Rajoitettu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången begränsad
Mattila, Johannes
2023
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2023090725451
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tavoitteena on suunnitella ja kehittää tapahtumanhakusovellus, joka yhdistää eri kumppanuusohjelmien rajapinnoista saadun informaation käyttäjien tarpeisiin. Se tarjoaa käyttäjille helpon tavan löytää erilaisia lähellä olevia tapahtumia ja aktiviteetteja tarjoten samalla markkinapaikan tarjouksille.

Sovelluksen on tarkoitus palvella lähtökohtaisesti kaksipuolisena alustana (Two-sided platform), opinnäytetyössä toteutetaan vain kuluttajapuolen ratkaisu. Sovelluksen taustaprosessin toteuttamiseen käytetään useita AWS-ekosysteemin tarjoamia palveluita, jotka mahdollistavat palvelimen toiminnan ilman erillistä palvelinta (Serverless). Sovelluksessa käytettyihin AWS-palveluihin sisältyvät Amplify, Cognito, IAM, AppSync, Lambda, Analytics ja DynamoDB.

Sovelluksen käyttöliittymä toteutetaan Expo React Native -kehyksellä, ja kehittäjä pyrkii käyttämään mahdollisimman vähän kolmannen osapuolen ohjelmistokirjastoja. Tavoitteena on kehittää sovellusta mahdollisimman itsenäisesti ja minimoida ulkopuolisten teknisten riippuvuuksien käyttöä.

Sovellus on kehitetty aikavälillä syksy 2022 – kevät 2023. Toteutuksessa on käytetty Expon versiota 6.3.2 ja AWS Amplifyn versiota 11.0.3. Sovellus julkaistiin Google Play- ja Apple Store -sovelluskaupoissa keväällä 2023

Opinnäytetyöllä ei ole varsinaista toimeksiantajaa, vaan sovelluksen toteutus perustuu tekijän omiin mielenkiinnon kohteisiin. Tavoitteena on kehittää omaa osaamista ja löytää kustannus- ja resurssitehokkaita ratkaisuja mobiilisovelluskehityksessä.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste