Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Kokonaispalkitseminen ja työmotivaatio

Marttinen, Inka (2023)

 
Avaa tiedosto
Marttinen_Inka.pdf (1.281Mt)
Lataukset: 


Marttinen, Inka
2023
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2023112030285
Tiivistelmä
Tämän tutkimustyyppisen opinnäytetyön tarkoitus oli selvittää, mikä on eri palkitsemisen keinojen yhteys yrityksen X työntekijöiden työmotivaatioon. Opinnäytetyössä haluttiin selvittää kohderyhmän näkemyksiä ja kokemuksia siitä, mitkä aineellisen ja aineettoman palkitsemisen keinot he kokevat kaikista tehokkaimmiksi motivaatiota kasvattaviksi tekijöiksi. Lisäksi tarkasteltiin onko näillä kahdella palkitsemisella joitain eroavaisuuksia yksilön motivaattoreina.

Opinnäytetyön aiheeseen kokonaispalkitseminen ja työmotivaatio perehdyttiin viitekehyksessä ammattikirjallisuuden avulla. Kokonaispalkitsemisen teoriaa avattiin aineellisen ja aineettoman palkitsemisen avulla. Samassa osiossa paneuduttiin palkitsemisen kokonaisuuden nelikenttään. Myös motivaation ja työmotivaation käsitteisiin perehdyttiin, sillä ne ovat palkitsemisen seuraus ja siten vahvasti sidoksissa palkitsemiseen.

Opinnäytetyössä käytettiin kvantitatiivista eli määrällistä tutkimusmenetelmää. Tutkimuksen kohderyhmänä toimi yrityksen X työntekijät. Aineisto kerättiin kyselylomakkeella. Kyselytutkimuksen tulosten pohjalta oli tarkoitus vetää johtopäätökset siitä, miten vastaajat itse kokevat eri palkitsemisen keinojen vaikuttavan heidän työmotivaatioon.

Kyselytutkimuksesta selvisi, että aineettomilla palkitsemisen keinoilla, jotka liittyvät työn sisältöön, on suurin yhteys työntekijöiden työmotivaatioon. Erityisesti motivoiviksi palkitsemisen keinoiksi nousi hyvä työilmapiiri, hyvä esimiestyö ja mielekäs työn sisältö sekä aineellinen palkitsemisen keino eli peruspalkka. Nykyisessä työssään vastaajat kokivat eniten puutetta palautteen saamisessa sekä työntekijöiden arvostuksesta.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste