Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Johdon tietotarpeet Varsinais-Suomen pelastuslaitoksella

Heikkilä, Harri (2023)

 
Avaa tiedosto
Heikkila_Harri.pdf (5.300Mt)
Lataukset: 


Heikkilä, Harri
2023
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2023112932800
Tiivistelmä
Tässä opinnäytetyössä oli tarkoituksena selvittää Varsinais-Suomen pelastuslaitoksen ylimmän johdon tietotarpeet, joita pelastuslaitoksen strategian ja lakisääteisten tehtävien toteutumisen seuraamiseksi tarvitaan. Tavoitteena oli luoda suunnitelma johdon työpöydän toteuttamiseksi, jotta kehittämistyössä selvitetyt tietotarpeet saadaan myöhemmin visualisoitua johdon hyödynnettäväksi.

Keskeisenä kehittämiskysymyksenä tässä opinnäytetyössä oli selvittää, mitä tietoja organisaation ylin johto tarvitsee seuratakseen organisaation strategian toteutumista. Toinen oleellinen kysymys oli, miten määritellyt tietotarpeet saadaan visualisoitua johdon työpöydäksi hyödynnettäväksi päätöksenteossa. Näihin liittyen työssä pohdittiin muun muassa eroa todellisen tiedon tarpeen ja tiedonhalun välillä, sillä päätöksenteon kannalta epärelevantin tiedon kerääminen ja sen analysointi kuluttavat turhaan resursseja, jolloin työskentely ei ole tehokasta.

Keskeisimpiä käsitteitä tässä työssä olivat liiketoimintatiedon hallinta ja tietotarve. Liiketoimintatiedon hallinta tarkoittaa tarkoituksenmukaisen tiedon keräämistä, analysoimista ja hyödyntämistä suunnitelmallisesti. Liiketoimintatiedon hallintaa taas ei voi tehdä ilman tietotarpeiden määrittelyä. Tietotarpeen voidaan katsoa olevan aukko nykyisen tiedon ja päätöksenteon tekemisen edellyttämän tiedon välillä. Keskisenä tietoperustana toimivat myös pelastuslaitoksen toimintaa ohjaavat asiakirjat.

Tutkimukselliseksi lähestymistavaksi tähän työhön valittiin toimintatutkimus ja tutkimusmenetelminä toimivat dokumenttianalyysi ja aivoriihityöskentely. Toimintatutkimus valikoitui lähestymistavaksi, koska siinä pyritään osallistamaan asiaan liittyviä henkilöitä osaksi tutkimusta sekä pyritään löytämään ratkaisu tutkittavaan asian.

Keskeisenä tuloksena työssä saatiin määriteltyä ylimmän johdon tietotarpeet. Tuloksissa on eritelty ne kokonaisuudet, joista pystytään visualisoimaan tietoja johdolle jo tässä vaiheessa ja ne, jotka vaativat lisää suunnittelua. Lisäksi työn tuloksena syntyi toteutussuunnitelma johdon työpöydän toteuttamiseksi. Työn tulokset ovat hyödynnettävissä myös toimeksiantajaorganisaatiota laajemmin, sillä kaikki pelastuslaitokset Suomessa toimivat samojen lainalaisuuksien pohjalta.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste