Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Rakennusprojektin hallinnan digityökalut - Case Prodect, lisä- ja muutostöiden hallinta

Pulliainen, Lauri (2024)

 
Avaa tiedosto
Pulliainen_Lauri.pdf (1009.Kt)
Lataukset: 


Pulliainen, Lauri
2024
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202403043741
Tiivistelmä
Tässä opinnäytetyössä kehitetään rakennusprojektin tilaajan ja urakoitsijan välisten lisä- ja muutostöiden käsittelyä A-insinöörit Oy:n kehittämän projektityökalun, Prodectin, avulla. Prodectiin luotavan moduulin tavoite on tehostaa lisä- ja muutostöiden käsittelyä lisäämällä osapuolten välistä kommunikaatiota ja läpinäkyvyyttä prosessin aikana. Prodect on A-insinöörien kehittämä maksullinen lisäpalvelu, jolla luodaan lisäarvoa asiakkaiden rakennusprojekteille. Tämä opinnäytetyö tehdään A-insinöörien toimeksiannosta ja sen tuloksena luotava moduuli tulee A-insinöörien käytettäväksi asiakasprojekteihin. Työssä käydään läpi lisä- ja muutostöiden määrittelyä, käsittelyyn liittyviä tehtäviä ja velvoitteita sekä haasteita.

Työtä varten kerättiin tietoa lisä- ja muutostöiden käsittelyprosessista, urakkamuotojen vaikutuksesta käsittelyyn sekä yleisistä haasteista liittyen lisä- ja muutostöiden käsittelyprosessiin alan kirjallisuudesta sekä muista alan julkaisuista. Kerätyn tiedon perusteella määritettiin käsittelyprosessi, jossa huomioidaan alan yleisten sopimusehtojen, vakiintuneiden käytäntöjen sekä lain vaatimat vaiheet. Prosessista luotiin Prodect-moduuli, joka toimii työkaluna, jolla osapuolet voivat yhteistyössä interaktiivisesti viedä prosessin tehokkaasti läpi.

Opinnäytetyön lopputuloksena on digitaalinen työkalu, jolla lisä- ja muutostöiden käsittelyä saadaan tehostettua ja vietyä läpi läpinäkyvämmin. Työkalusta on hyötyä rakennushankkeen projektinjohdolle, mutta myös muille rakennushankkeen osapuolille, kun tiedon ja prosessin etenemisen läpinäkyvyys lisääntyy.

Luotu työkalu voidaan ottaa rakennushankkeiden käyttöön sellaisenaan lisäämään yhteistyötä ja tehostamaan lisä- ja muutostöiden käsittelyä. Opinnäytetyön aikana löydettiin kuitenkin joitakin lisä- ja muutostöiden käsittelyprosessin vaiheita tai osaalueita, joihin Prodect-moduuli ei vielä opinnäytetyön tekohetkellä taipunut, muun muassa euromääräisen kumulatiivisen muutoksen seuraaminen tai kumulatiivinen aikataulun muutoksien seuranta ei vielä onnistu Prodectissa.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste