Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

"Virikkeillä virkeäksi ja hyvinvoivaksi" : Viriketoimintaa Lintulammen palvelukodin asukkaille

Keränen, Heli (2014)

 
Avaa tiedosto
Keranen Heli.pdf (2.915Mt)
Lataukset: 


Keränen, Heli
Lapin ammattikorkeakoulu
2014
Creative Commons License
Creative Commons Attribution-NonCommercial 1.0 Suomi
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2014111916025
Tiivistelmä
Opinnäytetyöni on toiminnallinen tutkielma ja aiheena on viriketoiminnan suunnittelu Lintulammen palvelukodin kehitysvammaisille asukkaille. Tavoitteenani oli suunnitella viriketoimintaa, joka soveltuu ikääntyville kehitysvammaisille. Viriketoiminnan tulee olla sellaista, että se tukee asukkaiden hyvinvointia ja osallisuutta sekä vahvistaa kehitysvammaisen henkilön määrittelyvaltaa ja päätöksentekoa viriketoimintaa koskevassa suunnittelussa ja toteutuksessa.

Tutkielmani on empiirisen tutkimuksen piiriin kuuluvaa kvalitatiivista eli laadullista tutkimusta. Tutkimusotteeni on humanistinen ja tarkastelen tutkittavaa ilmiötä holistisen ihmiskäsityksen kautta. Tutkielmaani tehdessäni pyrin vastaamaan haasteisiin, joita Lintulammen palvelukodin asukkaille suunniteltava viriketoiminnan järjestäminen asettaa.

Aineisto muodostuu Lintulammen palvelukodin ohjaajille ja asukkaille tehdyistä haastatteluista ja havainnoinnista. Tulosten analysoinnissa käytin aineistonlähtöistä sisällönanalyysiä. Sähköpostikyselyn avulla kartoitin laajemmin Oulun seudulla järjestettävää kehitysvammaisille suunnattua viriketoimintaa.

Viriketoiminta tukee kehitysvammaisten hyvinvointia ja lisää heidän osallisuuttaan. Lisäksi toiminta tuo vaihtelua kehitysvammaisten ihmisten päivärytmiin. Keskeisenä tekijänä viriketoiminnan järjestämisessä voidaan pitää kehitysvammaisen ihmisen elämänhalun ja motivaation lisääntymistä arkielämässä, mikä lisää tuntuvasti kehitysvammaisen ihmisen kokonaisvaltaista hyvinvointia. Kehitysvammaisten ihmisten henkisen ja sosiaalisen tuen tarve nousi myös hyvin keskeisenä esiin tuloksissa.

Asiasanat: Lintulammen palvelukoti, viriketoiminta, holistinen ihmiskäsitys, kehitysvammaisuus, hyvinvointi, osallisuus, teemahaastattelu
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste