Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

1-3-vuotiaiden lasten leikki arjessa : Mitä ja miten sitä oikein leikitään?

Oijusluoma, Johanna (2014)

 
Avaa tiedosto
OPPARI.pdf (246.5Kt)
Lataukset: 


Oijusluoma, Johanna
Lapin ammattikorkeakoulu
2014
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2014112516663
Tiivistelmä
Opinnäytetyön kuvaus:
Opinnäytetyöni aiheena on 1-3-vuotiaiden lasten leikki arjessa ja sen ilmeneminen päiväkodissa sekä kotona. Opinnäytetyössä käsitellään yleisesti 1-3-vuotiaiden lasten kehitystä ja leikkiä. Päätavoitteena on selvittää miten ja millaisia leikkejä lapset leikkivät päiväkodissa ja kotona sekä kumpaa arvostetaan enemmän; vapaata vai ohjattua leikkiä.
Teoreettinen kuvaus:
Opinnäytetyöni teoreettisessa viitekehyksessä käsittelen yleisesti leikkiä ja sen eri muotoja. Käsittelen yleisesti vapaata – ja ohjattua leikkiä sekä leikin merkitystä lapselle. Kerron myös ikäkohtaisesti 1-3-vuotiaiden kehityksestä sekä leikistä.
Metodologinen kuvaus:
Opinnäytetyöni on kvalitatiivinen eli laadullinen opinnäytetyö, johon olen kerännyt aineistoni kyselylomakkeilla (liite 1 ja liite 2) helmikuun 2014 aikana. Kyselyn kohdejoukoksi valitsin erään Oululaisen päiväkodin jatketun aukioloajan- osaston työntekijät sekä muutaman alle kolmevuotiaan lapsen vanhemman. Kyselyyn vastasivat neljä päiväkodin työntekijää, sekä viisi lapsen vanhempaa.
Keskeiset tutkimustulokset ja johtopäätökset:
Lapset leikkivät hyvin samanlaisia leikkejä niin kotona kuin päiväkodissakin. Työntekijät ja vanhemmat arvostavat vapaata ja ohjattua leikkiä yhtä paljon, mutta lapset kuitenkin leikkivät enemmän vapaasti kuin ohjatusti.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste