Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Sulametallihauraus lujien terästen kuumaupotuksissa

Rajala, Janne (2014)

 
Avaa tiedosto
Sulametallihauraus lujien terasten kuumaupotuksissa.pdf (3.075Mt)
Lataukset: 


Rajala, Janne
Metropolia Ammattikorkeakoulu
2014
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2014120418455
Tiivistelmä
Opinnäytetyö liittyy Tekesin rahoittamaan SHOK-ohjelmaan Breakthrough Steels and Appli-cations (FIMECC BSA) ja sen projektiin 2: Design beyond present codes. Projektiryhmä koostui usean organisaation edustajista. Metropolia Ammattikorkeakoulun lisäksi mukana oli SSAB, Aurajoki Oy, Boliden Kokkola Oy, VTT, Lappeenrannan teknillinen yliopisto, Kuor-maväline Oy ja Majava Group Oy.

Tämä opinnäytetyö jakautui kahteen osaan. Ensimmäisessä osassa tutkittiin sulametalli-haurauden esiintymistä SSAB:n Optim 960 QC teräksestä valmistetuissa levynäytteissä, joita oli särmätty eri säteillä. Levynäytteiden avulla yritettiin selvittää tunkeumaneste- ja magneettijauhetarkastuksen soveltuvuutta mahdollisten säröjen havaitsemiseen. Toisessa osassa työtä tutkittiin SSAB:n teräksistä S500 Laser ja Optim 700 Plus valmistetuilla putki-profiili näytteillä erilaisten hitsaustapojen ja leikkausmenetelmien sekä nikkeliseostuksen vaikutusta sulametallihaurauteen.

Työn perusteella S500 Laser on sinkittävissä lähes puhtaalla ja nikkelipitoisella sinkillä. Sen sijaan Optim 700 Plus teräksessä esiintyi sulametallihaurautta, mikä vaikuttaisi olevan hal-littavissa oikean tyyppisellä konepajatyöllä. Magneettijauhetarkastus toimii sulametalli-haurauden aiheuttamien säröjen havaitsemiseen kuumasinkityksen jälkeen. 960 QC näyt-teissä ei havaittu säröjä.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste