Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Idiopaattinen varvaskävely : opas leikki-ikäisen varvastuksesta

Liuska, Henriikka; Viitakangas, Heidi (2014)

 
Avaa tiedosto
Liuska_Henriikka_Viitakangas_Heidi.pdf (1.326Mt)
Lataukset: 


Liuska, Henriikka
Viitakangas, Heidi
Savonia-ammattikorkeakoulu
2014
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2014120418390
Tiivistelmä
Tämä opinnäytetyö oli kehittämistyö, jonka tarkoituksena oli tuottaa opas leikki-ikäisen lapsen idiopaattisesta varvaskävelystä. Työn toimeksiantaja oli Kuopion kaupungin, terveydenhuollon palvelualueen, kuntoutuksen lasten tiimi, jolle oppaalla oli tarvetta, sillä lasten varvastuksesta tiedetään vähän ja vanhemmille tarjottavaa tietoa ei ole paljoa. Opas toimii lasten fysioterapeutin työkaluna ja he voivat tarvittaessa antaa sen varvastavien lasten vanhemmille tarjoamaan vinkkejä kotona tehtäviin harjoituksiin.

Oppaan tavoitteena oli tuottaa informaatiota vanhemmille idiopaattisesta varvaskävelystä, sen hoidosta ja kotiharjoitteista. Opinnäytetyön tuotoksena syntynyt Kymmenen hurmaavaa varvasta -opas on kuvitettu ja käytännönläheinen. Opas on saatavilla tulostettavana versiona Kuopion pääterveysasemalta, josta varvastavien lasten vanhemmat sen saavat.

Opinnäytetyön tavoitteena opiskelijan näkökulmasta oli kehittää opiskelijan asiantuntijuutta, antaa mahdollisuus kontaktien luomiseen työelämässä, opettaa etsimään, hyödyntämään ja kehittämään tutkittua tietoa sekä antaa valmiuksia muun muassa kehittämistyöskentelyyn.

Työn teoriaosuuteen on koottu tietoa idiopaattisesta varvaskävelystä sekä sen erilaisista hoitomuodoista ja harjoitteista. Teoriatieto pohjautuu useista tietokannoista haettuihin kansainvälisiin tutkimuksiin, lehtiartikkeleihin, alan kirjallisuuteen ja internet-julkaisuihin. Kehittämistyön vaiheet kuvattiin kehittämishankkeen vaiheita kuvaavan mallin mukaisesti. Pohdinnassa arvioitiin kehittämistyötä eri näkökulmista sekä opinnäytetyön tekijöiden omaa ammatillista kasvua.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste