Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kajaanin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kajaanin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

NEWS-pisteytyksen käyttö kotihoidossa : opetusvideo hoitohenkilökunnalle

Lehtelä, Silja; Lehtelä, Hanna (2024)

 
Avaa tiedosto
Lehtela_Lehtela.pdf (648.3Kt)
1000007977.mp4 (62.75Mt)
Lataukset: 

Rajoitettu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången begränsad
Lehtelä, Silja
Lehtelä, Hanna
2024
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202404278106
Tiivistelmä
Opinnäytetyömme on toiminnallinen työ, jonka tarkoituksena oli tuottaa opetusvideo kotihoidon työntekijöille News-pistejärjestelmän käytöstä. Opinnäytetyömme tuotteistamisprosessissa käytimme Jämsä & Mannisen (2000) viisivaiheista prosessimallia. Tavoitteena oli tehdä selkeä, ymmärrettävä ja tiivis video. Tavoitteena oli myös lisätä omaa tietoutta aiheesta sekä lisätä mittarin käyttöönottoa kotihoidon piirissä.
Työn toimeksiantajana oli Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue, kotiin annettavat palvelut – koti hoito Raahen alueella. Työ tehtiin vahvistamaan kotihoidon työntekijöiden osaamista potilaan tilan arvioinnissa. Työ rajattiin kotihoidon työntekijöille, koska koettiin, että siellä tehdään paljon yksinäistä työtä ja hoitajan osaamisella ja varhaisella reagoinnilla on iso merkitys asiakkaiden tilan etenemiselle. Videota voidaan myös käyttää osana uusien työntekijöiden perehdytystä. Tämän opinnäytetyön teoreettisessa osuudessa käsiteltiin potilaan tilan arviointia, News-pistejärjestelmää, peruselintoimintoja, syketaajuutta, happisaturaatiota, systolista verenpainetta, syketaajuutta, tajunnantasoa ja lämpötilaa.
Opinnäytetyön tuotos on seitsemän minuutin mittainen video, jossa ensin käytiin läpi lyhyt teoriaosuus NEWS-järjestelmästä ja mitattavista suureista. Teoriaosuuden jälkeen videolla on potilastapaus, jossa näytettiin, miten käytännössä mittaukset tapahtuvat kotiympäristössä. Video laadittiin käyttämällä luotettavaa, näyttöön perustuvaa tietoa. Video lähetettiin kotihoidon työntekijöille katsottavaksi. Katsomisen jälkeen he vastasivat videoon liittyvään palautekyselyyn.
Kotihoidosta kerätty palaute oli positiivista, ja video koettiin siellä hyödylliseksi ja selkeäksi. Videota voisi kehittää eri työympäristöihin. Myös lasten PEWS-mittauksista voisi tehdä samantyylisen tietopaketin esimerkiksi perusterveydenhuoltoon.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste