Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Developing Statistical Demand Forecast Data Sampling Method in Manufacturing Industry

Salomaa, Virpi (2024)

 
Avaa tiedosto
Salomaa_Virpi.pdf (1.737Mt)
Lataukset: 


Salomaa, Virpi
2024
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2024050810196
Tiivistelmä
Tämä opinnäytetyö on toimintatutkimus yritykselle, joka toimii teknologiateollisuudessa. Tutkimuksen päätavoite oli kehittää ennustedataa ja datan poimintaa parantamaan tuotannon tarve-ennusteen laatua. Parempi ennustetarkkuus parantaa varaston saatavuutta ja sitä kautta asiakaspalvelua. Paremman ennustetarkkuuden myötä voidaan saavuttaa optimaalinen varastonkierto. Kehittämisprojekti toteutettiin vuoden 2022 aikana yrityksen Global Supply Chain Management - tiimissä.

Teoriakatsaus keskittyi aiheisiin ennustaminen toimitusketjussa ja valmistuksessa. Katsauksessa syvennyttiin tilausohjautuvien ja varasto-ohjautuvien tuotteiden ja materiaalien tunnistamiseen ennusteprosessissa. Osana viitekehystä on kysyntälähtöinen ennuste ja erilaiset kysynnän määritelmät. Opinnäytetyössä käytettiin laadullista tutkimusmenetelmää - teemahaastattelua - jonka avulla saatiin yksityiskohtaista tietoa nykytilasta, liiketoiminnan vaatimuksista ja liiketoimintaympäristöstä. Haastattelua on käytetty myös projektin lopputuloksen arvioinissa. Opinnäytetyön liitteenä on tutkimuspäiväkirja, joka on yksityiskohtainen katsaus kehittämisprojektiin ja sitä käytettiin havainnoinin välineenä.

Uusi ennustedatan keräysmenetelmä ja ennustelaskentatapa implementoitiin APS-järjestelmään testaus- ja analysointivaiheen jälkeen. Muutoksen tekninen osuus ja testausvaihe kesti seitsemän kuukautta, ja sen jälkeen datan laatu ja sitä kautta ennusteen laatu hyväksyttiin ja muutos oli valmis tuotantoon.

Uusi menetelmä otettiin käyttöön tammikuun ensimmäinen päivä 2023 ja tuloksia mitattiin yhdeksän kuukauden ajan. Joidenkin mittareiden kohdalla tunnistettiin tarve mittaamisen kehittämiselle, jotta ennustetarkkuutta voidaan seurata vielä paremmin tulevaisuudessa. Kohdeyrityksen näkökulmasta alustava tulos ja muutoksen vaikutus varaston saatavuuteen ja toimituskykyyn asiakkaille on lupaava ja siitä näkökulmasta muutos on onnistunut.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste