Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Kevytsorabetonielementtien asennuksen pölynhallinta rakennustyömaalla : case Äänekosken yhtenäiskoulu

Mäkikoivu, Jarno (2024)

 
Avaa tiedosto
Makikoivu_Jarno.pdf (7.141Mt)
Lataukset: 


Mäkikoivu, Jarno
2024
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2024051612764
Tiivistelmä
Rakennustyömaan pölynhallinta on erittäin tärkeä osa rakennustyömaan työturvallisuutta. Työturvallisuus kuuluu kaikille ja on yksi suurimmista rakennustyömaan työhön vaikuttavista tekijöistä. Rakennustyö-maan pölyt voivat aiheuttaa vakavia ammattitauteja. Pölynhallinnan parantaminen lisää merkittävästi työmaan viihtyvyyttä, mutta ennen kaikkea parantaa turvallisia työolosuhteita. Tämän opinnäytetyön tar-koituksena oli tutkia ja kehittää AKOwall-kevytsorabetonielementtien asennukseen mahdollisimman kus-tannustehokas ja asennuksen tuotantoon vähiten vaikuttava pölynhallintaosasto, joka sisältäisi element-tien sahaukseen suunnitellun sahausalustan.

Opinnäytetyössä tarkasteltiin AKOwall-seinäelementteihin liittyviä ohjeistuksia ja määräyksiä. Lähdeaineis-ton pohjalta työmaalla suunniteltiin ja kehiteltiin kolme erilaista osastointia. Osastojen kehitystyön lähtö-kohtana oli suunnitella osasto asentajien kannalta parhaalla mahdollisella tavalla. Osastojen suunnittelus-sa oli mukana AKOwall-elementtien asennukseen vakiintuneita ammattilaisia, joiden kanssa kävin useita keskusteluita osastojen kehitystyötä varten.

Osastojen käytön, suunnittelun ja tutkimustyön aikaansaannoksena luotiin mittakuvat AKOwall-elementtien asennukseen sopivasta osastosta ja sahausalustasta. Näiden tuloksien perusteella AKOwall-elementtien asennukseen ei merkittävästi aiheudu haittaa, ja osastot pystyvät erittäin hyvin rajaamaan asennuksesta mahdollisesti aiheutuvan pölyn siellä, missä asennustyön rajaaminen omaan tilaan ei onnis-tu. Opinnäytetyössä luotu osasto on esimerkki tarvittaessa tehtävästä pölynhallinta osastosta, mutta on silti vain ensimmäinen laatuaan ja pohjana mahdollisille kehitysideoille.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste