Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

“Olisi joku yksi ihminen, johon ottaa yhteyttä” - Perheiden kokemuksia palveluohjauksesta Lapin hyvinvointialueella

Haataja, Eveliina (2024)

 
Avaa tiedosto
Haataja_Eveliina.pdf (576.4Kt)
Lataukset: 


Haataja, Eveliina
2024
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2024052314882
Tiivistelmä
Opinnäytetyöni aiheena on autismikirjolla olevien alaikäisten lasten vanhempien ja huoltajien kokemukset palveluohjauksesta Lapin hyvinvointialueella. Opinnäytetyöni tavoitteena oli kerätä kokemustietoa palveluohjauksesta ja ensitiedosta vanhemmilta ja huoltajilta, joiden lapsilla on diagnosoitu autismikirjon häiriö. Lisäksi opinnäytetyössäni selvitin vanhempien ja huoltajien resurssien riittävyyttä itsenäiseen palveluohjaukseen.

Opinnäytetyön toimeksiantajana ja yhteistyökumppanina toimi Lapin hyvinvointialueen Kolpeneen tuki- ja osaamiskeskus.

Keskeisiä käsitteitä opinnäytetyön tietoperustassa ovat autismikirjon häiriön diagnosointi, palveluohjaus, kuntoutus ja ensitieto.

Opinnäytetyö toteutettiin laadullisena tutkimuksena. Kokosin tutkimusaineiston hyödyntäen puolistrukturoitua haastattelumenetelmää ja ennakkoon laatimaani kysymyslomaketta. Analysoin haastatteluaineiston laadullisen sisällönanalyysin keinoin.

Tuloksista nousi selkeästi esiin tarve jonkinlaiselle yhteyshenkilölle perheen ja palveluverkoston välille. Esille tuli myös perheen itsenäisen palveluohjauksen ja selvitystyön kuormittavuus. Joissakin haastatteluissa tuli ilmi vanhemman saaneen puutteellista ensitietoa lapsen diagnosoinnin yhteydessä ja nykyinen palveluverkosto koettiin hajanaisena.

Opinnäytetyöni tuloksia voi hyödyntää jatkotutkimuksiin ja toimeksiantajan palveluiden parantamiseen. Sosiaali- ja terveysalan opiskelijat voivat käyttää opinnäytetyötäni omiin opiskelutehtäviin.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste