Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Robot Framework automation for OTAA of LoRa devices

Urjansson, Elisa (2024)

 
Avaa tiedosto
Urjansson_Elisa.pdf (1.301Mt)
Lataukset: 


Urjansson, Elisa
2024
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2024053118961
Tiivistelmä
Robot Framework on avainsanaohjattu avoimen lähdekoodin automaatiokehys, jota voidaan käyttää testiautomaatioon ja ohjelmistorobotiikkaan. Se on laajennettavissa useilla kirjastoilla, jotka voidaan totetuttaa eri ohjelmointikielillä ja sen syntaksi käyttää luettavia avainsanoja.

Tämä opinnäytetyö perustuu Robot Framework automaatio- toteutukseen Low Range (LoRa) laitteille, jotka käyttävät Over The Air Activation (OTAA) metodia palvelimen kanssa kommunikointiin ja opinnäytetyö suoritettiin Metropolia Ammattikorkeakoululle. Työn materiaali kerättiin tutkimalla verkkomateriaalia Robot Frameworkille tarjolla olevista kirjastoista, perehtymällä yksityiskohtaisempaan materiaaliin liittyen ChirpStack verkkopalvelimeen ja LORIX One reitittimeen, sekä tutustumalla Metropoliassa aiemmin opiskelleen henkilön opinnäytetyöhön, jossa LoRa päätelaite oli kehitetty. Opinnäytetyön toteutusta testattiin kehityksen ohessa ajamalla ohjelmakoodia ja varmistamalla että yhteydet laitteen, palvelimen ja reitittimen välillä toimivat asianmukaisesti.

Toteutus tarjoaa ohjelmakoodin, joka lisää LoRa päätelaitteen äskettäin luotuun sovellukseen ChirpStack verkkopalvelimeen, mihin laitteilla on yhteys OTAA metodin avulla käyttämällä LORIX One reititintä Low Range Wide Area Network (LoRaWAN) protokollalla.

Tämän opinnäytetyön lopputulos auttaa Metropolia Ammattikorkeakoulua poistamalla toistuvia tehtäviä, joita opettajien on tarvinnut tehdä langattomien teknologioiden kurssien alussa ja siten tarjoamalla enemmän aikaa kohdennettavaksi opetustoimintaan.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste