Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Sukupolvenvaihdos taksi- ja tilausliikenteen osakeyhtiössä

Salmi, Aleksi (2024)

 
Avaa tiedosto
Salmi_Aleksi.pdf (505.6Kt)
Lataukset: 


Salmi, Aleksi
2024
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2024053018818
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli tutkia sukupolvenvaihdoksen kolmea yleisintä toteutustapaa osakeyhtiössä ja selvittää niihin kuuluvat vaiheet. Päätavoitteena oli löytää vastaukset verotuksellisiin kysymyksiin, joita ilmenee taksi- ja tilausliikenteen osakeyhtiön sukupolvenvaihdoksessa. Opinnäytetyön lopputulemana on kuvaus yrityksen omistajanvaihdosprosessista.

Tutkimus toteutettiin systemaattisena kirjallisuuskatsauksena, sillä sen pyrkimys on syventää ymmärrystä käsiteltävästä aiheesta ja etsiä ratkaisu tutkimuskysymykseen lähteiden avulla. Työn ulkopuolelle rajautui muiden kuin osakeyhtiöiden sukupolvenvaihdokset, sekä perintönä toteutettu vaihdos.

Työn teoriaosuudessa on hyödynnetty alan kirjallisuutta, lainsäädäntöä, Verohallinnon sivuja, sekä muita internet-sivuja. Teoriaosuus käsittelee osakeyhtiön perusteita, sukupolvenvaihdoksen käsitteitä ja sen eri toteutustapoja sekä niihin liittyviä verohuojennuksia ja seuraamuksia. Esimerkkilaskelmien ja taulukoiden avulla havainnollistettiin käsiteltäviä aiheita ja käsitteitä.

Tutkimuksen lopputulemana voidaan todeta sukupolvenvaihdoksen olevan hyvin yhtiökohtainen ja aikaa vievä prosessi. Taksi- ja tilausliikenteen osakeyhtiössä se voi olla verotuksellisesti edullisinta toteuttaa lahjana tai lahjaluonteisena kauppana yrityksen rakenteesta johtuen, sillä yleensä tällaisen yhtiön osakkeelle laskettu käypä arvo on matala.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste