Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Jakeluverkkoyhtiön viestiverkon kehittämissuunnitelma

Soikkeli, Ari-Pekka (2024)

 
Avaa tiedosto
Soikkeli_Ari-Pekka.pdf (2.369Mt)
Lataukset: 


Soikkeli, Ari-Pekka
2024
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2024053119341
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli selvittää yleiset vaatimukset jakeluverkkoyhtiön viestiverkolle sekä analysoida nykyisiä Rovakairan käytössä olevia ja mahdollisia tulevia tietoliikennetekniikoita käyttäen apuna määriteltyjä vaatimuksia. Lisäksi selvitettiin, millä periaatteella Rovakairan nykyinen viestiverkko rakentuu ja tarjottiin näkemyksiä siitä, miten jakeluverkkoyhtiön viestiverkkoa voidaan kehittää kasvaviin vaatimuksiin ja haasteisiin, joita älykkäät sähköverkot ja teknologian kehitys tuovat mukanaan.

Opinnäytetyössä luotiin kuva jakeluverkkoyhtiön nykyisistä viestiverkkotekniikoista, kuten radiolinkki, radiopuhelinyhteys, valokuitu ja 4G/LTE. Samalla tarkasteltiin uusia potentiaalisia vaihtoehtoja, kuten 5G, LoRa, Wi-Fi HaLow ja satelliittiyhteydet, niiden soveltuvuutta ja mahdollisia etuja perinteisiin tekniikoihin verrattuna.

Opinnäytetyössä määritettiin viestiverkolle vaatimukset yleisesti ja myös Rovakairalle. Näitä vaatimuksia hyväksi käyttäen tehtiin vertailu valituista teknologiosta. Teknologioista kaksi nousi muita paremmaksi tekniikaksi. Nämä olivat valokuitu ja 5G. Valokuitu on jo käytössä oleva tekniikka, mutta 5G ei. 5G-teknologialla voidaan saada huomattavia parannuksia nykyiseen viestiverkkoon, ja se on luultavasti halvempi teknologia ottaa käyttöön kuin valokuitu. Yllätykseksi kun selvitettiin LoRa ja Wi-Fi HaLow laitteita selvisi, että nämä kaksi eivät tue suoraan IEC-104-, IEC-101- ja IEC-61850-protokollia. LoRan kohdalla tämä oli yllätys, koska se on käytössä jo joissakin tapauksissa jakeluverkkoyhtiöllä.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste