Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Vaasan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Vaasan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Geopoliittisten riskien vaikutus yritysten toimitusketjuihin

Viitala, Aleksi (2024)

 
Avaa tiedosto
Viitala_Aleksi.pdf (646.0Kt)
Lataukset: 


Viitala, Aleksi
2024
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2024111828528
Tiivistelmä
Tämä tutkimuksen tavoitteena oli selvittää, miten suomalaisten pienten ja keskisuurten yritysten (pk-yritysten) toimitusketjujen hallinta toimii geopoliittisten riskien vaikutusten keskellä. Tutkimusongelmana oli ymmärtää, miten geopoliittiset riskit vaikuttavat yritysten toimitusketjuihin ja millaisia strategioita yritykset kehittävät vastatakseen näihin haasteisiin. Tutkimuksen tavoitteena on tarjota kattava käsitys suomalaisten pk-yritysten sopeutumisstrategioista sekä riskien hallinnan keinoista haastavassa ja epävarmassa kansainvälisessä ympäristössä.

Tutkimuksen teoreettinen viitekehys käsittelee geopoliittisten riskien ja toimitusketjujen hallinnan keskeisiä teemoja, kuten riskien mittaamista ja resilienssin rakentamista. Aineistonkeruu perustuu laadulliseen tutkimusotteeseen, jossa puolistrukturoidut haastattelut valittiin ensisijaiseksi menetelmäksi. Tutkimusta varten haastateltiin 16 pk-yritystä eri toimialoilta, ja analyysi suoritettiin teema-analyysin avulla.

Keskeisissä tuloksissa ilmeni, suomalaiset että pk-yritykset kohtaavat merkittäviä haasteita erityisesti raaka-aineiden ja komponenttien saatavuudessa, kuljetusreittien häiriöissä sekä logistisissa kustannuksissa. Yritykset ovat kehittäneet uusia riskienhallintastrategioita, kuten monilähteistä hankintaa ja varautumissuunnitelmia, lisätäkseen toimitusketjunsa resilienssiä. Johtopäätöksissä korostuu tarve jatkotutkimukselle, erityisesti pk-yritysten resilienssin kehittämiseksi geopoliittisten riskien hallinnassa.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste