Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Johtamisen kehittäminen urheilumaailmasta tuttujen keinojen voimin

Anttila, Valtteri (2024)

 
Avaa tiedosto
Anttila_Valtteri.pdf (297.6Kt)
Lataukset: 


Anttila, Valtteri
2024
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2024112229494
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön pohjana toimi pohdinta siitä, onko urheilumaailmassa esiintyvästä johtamisesta ammennettavaa yritysmaailman johtamisen kehittämiseen. Urheilumaailman spesifi toimintaympäristö antoi mielenkiintoisen lähtökohdan opinnäytetyön suorittamiselle. Tavoitteena oli löytää toimintatapoja, malleja ja piirteitä urheilun parissa tapahtuvasta johtamisesta, jotka olisi adaptoitavissa yritysten sisällä tapahtuvaan johtamiseen.

Opinnäytetyö koostettiin aineistopohjaisesta osuudesta, jossa on tutkittua tietoa erilaisista lähteistä, kuten johtamiskirjallisuudesta, luennoista ja artikkeleista sekä haastatteluista ja yhteenvedosta, joka sisältää omaa pohdintaa. Osuus rakennettiin kattavaksi kokonaiskuvaksi johtamisen ja valmentamisen piirteistä eri toimintaympäristöissä. Haastatteluita varten rakennettiin runko jo olemassa olevan tiedon pohjalta. Haastateltaviksi valittiin johtajia, joilla on kokemuspintaa urheiluun ja perinteisempään yritysmaailmaan.

Tulokseksi saatiin tavoitellun kaltainen kokonaisuus, joka sisältää sellaisia konkreettisia keinoja johtamisen kehittämiseksi, jotka on johdettu urheiluympäristöstä. Intohimon johtamiseen, motivointiin ja kommunikointiin löydettiin urheilun parista asioita, joita voi käyttää, kun halutaan kehittää johtamista myös toisenlaisessa ympäristössä.

Opinnäytetyö on laaja kokonaisuus johtamisen menneisyyteen, nykyhetkeen, tulevaisuuteen ja kehittämiseen. Urheilulla todettiin olevan laajalti annettavaa yrityksille johtamisen kehittämiseen – ja toisin päin.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste