Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Tyypilliset alaraajaongelmat jalkapalloa harrastavilla lapsilla

Monteiro Solaja, Carolina; Salvatierra, Francisco (2024)

 
Avaa tiedosto
MonteiroSolaja_Salvatierra.pdf (4.684Mt)
Lataukset: 


Monteiro Solaja, Carolina
Salvatierra, Francisco
2024
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2024112831161
Tiivistelmä
Jalkapallo on Suomessa lasten keskuudessa suosituin harrastuslaji. Lajin harrastaminen aloitetaan yhä nuorempana, jopa jo 3–5-vuotiaana leikkimielisten jalkapallokerhojen kautta. Suurimmillaan harrastajamäärät ovat aina 10–12 ikävuoteen saakka.

Lasten ja nuorten liikuntavammojen määrä on tutkimusten mukaan kasvanut Suomessa viime vuosikymmenten aikana. Noin joka neljäs lapsi loukkaantuu niin, että vamma vaatii lääkärissä käyntiä tai poissaoloa koulusta. Lasten ja nuorten harjoittelussa tulisikin huomioida monipuolisesti liikuntavammojen syntyä ennaltaehkäiseviä tekijöitä, kuten muun muassa järkevä ja riittävän monipuolinen harjoittelu, riittävä palautuminen, eri ikävaiheiden erityispiirteet ja niiden vaikutus lapsen suorituskykyyn sekä jo sattuneiden vammojen laadukas kuntoutus.

Jalkapallo on nopeatempoinen kontaktilaji, johon kuuluu muun muassa suuria juoksumääriä, nopeita suunnanmuutoksia, räjähtäviä liikkeellelähtöjä sekä pelaajien välisiä kontaktitilanteita. Pelaajien eritahtisuus biologisessa kasvussa ja kehityksessä asettaa heidät eritasoiseen asemaan. Kasvun ja kehityksen eri vaiheet aiheuttavat muutoksia lapsen suorituskyvyssä sekä kudosten toimintakyvyssä, kun kehon eri osat kehittyvät eri tahtiin. Kasvupyrähdyksissä kudosten kasvu on nopeaa ja sen aiheuttamat muutokset kehossa altistavat rasitusvammojen syntyyn.

Mitä aikaisemmin rasitusvammojen oireisiin osataan reagoida, sitä parempi on paranemisen ennuste. Opinnäytetyössämme kehitimme yhteistyössä Helsingin Ponnistus ry:n kanssa oppaan vanhemmille ja valmentajille neljästä yleisestä alaraajavammasta, joita esiintyy jalkapalloa harrastavilla lapsilla. Oppaan tavoitteena on lisätä tietoisuutta eri alaraajavammojen oireista, hoidosta sekä niihin altistavista tekijöistä, jotta vammojen hoitoon osattaisiin ryhtyä jo oireilun alkuvaiheessa ja jotta eri vammojen altistaviin tekijöihin osattaisiin kiinnittää huomiota ennaltaehkäisevästi.

Valitsimme oppaamme sisältöön neljä yleistä urheiluvammaa yhteistyössä joukkueen valmentajan kanssa. Urheiluvammoiksi valikoituivat lapsilla yleisimmin esiintyvä Osgood- Schlatterin tauti, toiseksi yleisimmin esiintyvä Severin tauti, Osgood-Schlatteriin herkästi sekoittuva Sinding-Larsen-Johanssonin tauti sekä yleisesti esiintyvä mustunut varpaankynsi, joka hoitamattomana voi aiheuttaa muiden kudosten oireilua.

Lisäksi oppaamme sisältää lyhyen opastuksen oikeanlaiseen kenkä- sekä kokovalintaan. Sopivankokoiset ja jalan normaalia toimintaa ja kehitystä tukevat kengät voivat ennaltaehkäistää monenlaisia kehityshäiriöitä ja urheiluvammoja. Kenkäopastuksen avulla haluamme tukea erilaisten urheiluvammojen ennaltaehkäisyä. Emme ota kantaa nappulakenkien valintaperusteisiin.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste