Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

ICT- ALAN EDUSTUSLIIKKEEN TOIMINNAN LAAJENTAMINEN

Karhu, Jouko (2015)

Avaa tiedosto
Karhu_Jouko.pdf (671.0Kt)
Lataukset: 


Karhu, Jouko
Oulun ammattikorkeakoulu
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201502162282
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tehtävänä oli suunnitella oman yritykseni, ICT – alan myyntiedustusliikkeen toiminnan laajentamista lisäedustuksia hankkimalla. Uusilla edustuksilla yritys hakee lisää vakautta ja kannattavuutta liiketoiminnalle yritys- ja julkishallinnon asiakaskentällä. Tässä työssä läpikäydään suunnitelma toiminnan kansainvälistämisestä laajentumalla alkuvaiheessa paitsi EU maihin, myös Barentsin alueelle. Yhdessä uusien edustusten myötä yritykseni pyrkii kehittämään ja hoitamaan liiketoimintaansa päämiesten edellyttämällä tavalla ja asiakassektoreissa.


Toiminnan laajentamisella yrityksen liikevaihtoa lisätään ja tuottavuutta parannetaan. Yrityksen nykyiset edustukset ovat komissio ja välitysmyyntisopimuksia. Sopimukset kattavat laaja-alaisesti ICT- laitteita, -tuotteita ja palveluita. Valmisteilla on uusia edustuksia, joiden mukaan ottaminen vaatii yritykseltä toiminnan kehittämistä; Lisäkouluttautumista, resurssien tarpeiden arviointia ja parin, kolmen vuoden aikajänteellä myös henkilöstön lisäämistä. Toiminnan laajantuessa asiakaspalvelun tason tulee pysyä korkeatasoisen ja talouden pysyä tasapainossa. Lisäksi yritykseen tarvitaan uusia investointeja kuten ohjelmistoja muun muassa asiakashallintaan. Työtä tehtäessä pohdittiin muun muassa kilpailutilannetta, yritysmuotoa ja liiketoimintaympäristöä. Lisäksi hankittiin tietoa käytännön toimista ja työnantajan lakisääteisistä maksuista uutta työntekijää palkattaessa.

Digitalisaatio tulee lähitulevaisuudessa vaikuttamaan erittäin laajasti liiketoimintaan ja ylipäänsä yhteiskuntaan, johon se tuo nopeasti voimakkaita muutoksia. Tarvitaan ketteryyttä jolla saavutetaan kasvua ja menestytään kovassa kilpailussa. Yritykseni saavuttaa halutun liikevoiton kun digitalisoinnin haasteet käännetään asiakkaille mahdollisuuksiksi heidän omassa toiminnassaan.

Opinnäytetyö osoitti että asiakaspalvelu ja pitkäikäisten asiakassuhteiden luominen ja niiden kehittäminen on ensiarvoisen tärkeää menestyvälle yrittäjälle. Kilpailukyvyn säilyttämiseen ja yritystoiminnan laajentamiseen tarvitaan ketteryyttä ja nopeutta mutta myös toimintaa tukevia ja käytettävyydeltään edistyksellisiä työvälineitä kuten tietojärjestelmiä. Niiden avulla yrittäjä ja henkilöstä voivat kehittää toimintaa ja ylläpitää kannattavia asiakkuuksia.

Tämä opinnäytetyö keskittyy yritykseni toimintaan ICT -toimialalla. Koska useat aihealueet käsitellään myös yleisellä tasolla, sitä voidaan käyttää myös muiden PK- yritysten liiketoiminnan ja prosessien kehittämiseen.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste