Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Sekoitinlaitteiston sähkömoottorikäytön mitoitus ja suunnittelu

Vierelä, Tuomas (2024)

 
Avaa tiedosto
Vierela_Tuomas.pdf (945.2Kt)
Lataukset: 


Vierelä, Tuomas
2024
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2024121235201
Tiivistelmä
Kittilän kaivoksen rikastusprosessin olennainen osa on autoklaavi. Autoklaavissa rikaste hapetetaan korkeassa paineessa ja lämmössä jatkokäsittelyä varten. Prosessoinnin onnistumiseksi autoklaavissa on useita sekoittajia, joista tämä työ käsittelee sekoitinta numero 4 ja sen moottorikäytön mitoitusta.

Rikasteen sekoittumisen tehostamiseksi autoklaaviin asennettiin uusi sekoitin, joka vaati edellistä tehokkaamman moottorin. Tehokkaampaa moottoria varten oli nykyinen käyttö suunniteltava uudestaan. Tavoitteena oli luoda piirustukset, kyltit ja asennusohjeet kesän aikana, jotta laitteisto voidaan asentaa syksyn huoltoseisakin aikana. Piirustusten luomisessa sekä komponenttien valinnassa noudatettiin valmistajan ohjeita ja epäselvissä tapauksissa hyödynnettiin myös muuta sähköalan kirjallisuutta, kuten D1-käsikirjaa. Kaapeli- ja laitekyltit suunniteltiin tilaajan sisäisen ohjeen mukaan.

Lopputuloksena valmistui tämän raportin lisäksi päivitetty keskuskaavio, piirikaavio, kylttiluettelo ja työohje asentajille tarvikeluetteloineen. Moottoritehon ja kasvaneiden virtojen myötä taajuusmuuttaja täytyi vaihtaa nimellisvirraltaan suurempaan. Tässä työssä syvennyttiin taajuusmuuttajan parametrointiin siinä tarkkuudessa kuin laitteiston käyttöönotto vaati. Koska työn kohteena ollut laitteisto toteutettiin, myös käyttöönotosta on muutamia asioita mainittu.

Tekijän näkökulmasta katsottuna suunnittelulle oli varattu hyvin aikaa. Tarvittavat dokumentit saatiin toteutettua. Laiteasennus onnistui myös hyvin huolimatta eräiden komponenttien toimitusvaikeuksista.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste