Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Lasten skolioosin oikaisukuvaus : asetteluvideo röntgenhoitajille

Hankkila, Anni (2024)

 
Avaa tiedosto
Hankkila_Anni.pdf (771.0Kt)
Lataukset: 


Hankkila, Anni
2024
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202501211749
Tiivistelmä
Skolioosin oikaisututkimuksella tutkitaan skolioosin liikkuvuutta ja joustavuutta sivusuuntaan. Skolioosin oikaisukuvilla on tärkeä rooli skolioosin leikkauksen suunnitteluprosessissa. Skolioosipotilaat ovat pääosin lapsia ja nuoria, joten heidän kohdallaan on tärkeää huolehtia säteilyannoksen minimoinnista. Säteilyannosta voidaan pienentää esimerkiksi kuvattavan alueen rajauksella ja oikealla kuvaussuunnalla sekä uusintakuvien välttämisellä.

Opinnäytetyön tuloksena syntyi skolioosin oikaisututkimuksen asetteluvideo röntgenhoitajille. Toimeksiantajana toimi Oulun yliopistollisen sairaalan (OYS) B-kuvantamisen yksikkö. Projektin välittömänä tavoitteena oli tuottaa aidosti tarpeellinen video, joka helpottaa ja tukee röntgenhoitajia potilaiden asettelussa kyseiseen tutkimukseen. Video kuvattiin OYS:n B kuvantamisen lastenröntgenissä.

Opinnäytetyö toteutettiin videomuotoisena, koska kirjallinen ohje oli jo olemassa ja sitä tukemaan tarvittiin havainnollistava video. Havainnollistava video on myös helpommin ymmärrettävä ja tutkimuksen suoritus on näin varmempaa.

Videon laatua arvioitiin Webropol-kyselyn avulla. Kyselyyn vastasivat OYS:n B-kuvantamisen röntgenhoitajat. Palautteen perusteella röntgenhoitajat kokivat videon tarpeelliseksi, havainnollistavaksi sekä sopivan mittaiseksi.

Jatkokehitysehdotuksena asetteluvideoita voisi tehdä muistakin kuvantamisen erikoistutkimuksista. Videoita voisi toteuttaa myös natiivitutkimusten opintojaksojen oheismateriaaliksi röntgenhoitajaopiskelijoille.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste