Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Lääkekasettien roottoreiden kehittäminen lääkkeiden koneellisessa annosjakelussa

Lappalainen, Johanna (2025)

 
Avaa tiedosto
Lappalainen_Johanna.pdf (815.7Kt)
Lataukset: 


Lappalainen, Johanna
2025
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202502042304
Tiivistelmä
Tässä insinöörityössä selvitetään Pharmac Finland Oy:n mahdollisuutta valmistaa ja kehittää annosjakelukoneiden osia itsenäisesti 3D-tulostusta ja CNC-koneistusta hyödyntäen. Kolmen eri testivalmisteen roottorit suunniteltiin 3D-mallinnusohjelmalla ja prototyypit valmistettiin 3D-tulostustekniikkaa käyttäen. Prototyyppejä testattiin tabletinlaskijalla, joka simuloi lääkekasetin toimintaa annosjakelukoneessa, ja selvitettiin eri roottorimallien vaikutusta prosessin sujuvuuteen.

3D-suunnittelussa hyödynnettiin valmisteen alkuperäistä roottorimallia ja suunnittelussa on huomioitu testivalmisteen tabletin koko ja muoto. Pienetkin muutokset roottorimallin korkeudessa, roottorin yläosan kaltevuudessa, urien leveydessä sekä ulokkeiden viisteissä vaikuttivat merkittävästi sen toimintaan. Lisäksi testattiin lääkekasetin metalli- ja harjaosan vaikutusta roottorin toimintaan. Testitulokset osoittavat, että 3D-tulostetut roottorit toimivat lähes yhtä hyvin valmisteiden alkuperäisiin roottoreihin verrattuna. Myös lääkekasettiin kiinnitettävällä metalli- ja harjaosalla on vaikutusta roottorin toimintaan. Näiden tekijöiden lisäksi tuloksissa korostui lääkekasettien huollon merkitys sen sujuvaan toimintaan.

Insinöörityössä selvitettiin myös 3D-skannauksen käyttömahdollisuuksia suunnitteluprosessissa ja havaittiin hyödyn olevan vähäinen yksinkertaisten kappaleiden suunnittelussa. Lisäksi työssä selvitettiin lääkeaineiden kanssa kosketuksissa olevan roottorimateriaalin viranomaisvaatimuksia.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste