Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

STRATEGIA URHEILUSEURALLE : Case Santa Claus Ski Team ry (SCST) - Vauhdilla huipulle!

Määttä, Annu (2015)

 
Avaa tiedosto
Maatta_Annu.pdf (2.873Mt)
Lataukset: 


Määttä, Annu
Oulun ammattikorkeakoulu
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201503092924
Tiivistelmä
Tässä kehittämistyössä tavoitteena oli perehtyä strategian merkitykseen urheiluseurojen toiminnassa ja johtamisessa laatimalla strategia rovaniemeläiselle alppihiihdon erikoisseura Santa Claus Ski Team ry:lle (SCST) sekä toimenpide-esitys strategian käyttöönottamiseksi. Strategiasta on tarkoitus saada seuralle työkalu toiminnan suunnittelun, arvioinnin ja kehittämisen tueksi.

Suomessa on paljon urheiluseuroja, joiden harrastusmaksut ovat nousseet viime vuosina sen verran suuriksi, että seurojen jäsenet osaavat vaatia suunnitelmallista ja hyvin organisoitua toimintaa rahojensa vastineeksi. Hyvin tehty ja jalkautettu strategia on yksi työkalu suunnitelmallisessa työssä ja sen luomisessa. Alati muuttuvassa toimintaympäristössä urheilujärjestöillä on entistä suurempi haaste toimia ammattimaisemmin, laadukkaammin ja tehokkaammin, myös strategisen johtamisen näkökulmasta.

Tutkimusstrategioina työssä käytettiin toiminta- ja tapaustutkimusta. Strategian laatimisen tueksi aineistoa kerättiin seuran jäsenille ja kumppaneille suunnatulla kyselyllä, sisäisellä haastattelulla ja ryhmätöillä. Kyselyn tavoitteena oli kartoittaa seuran jäsenistön ja kumppaneiden odotuksia, toiveita, käsityksiä ja mielipiteitä seuran tulevasta strategiasta, toiminnasta sekä kehittämisestä. Lisäksi seuran toiminnasta laadittiin ryhmätyönä SWOT-analyysi, joka on yksinkertaisuutensa ansiosta tehokas työkalu strategiaprosessissa ja -analyysissä.

Työn tekemisessä hyödynnettiin tekijän omaa osaamista, kokemusta ja roolia urheiluseuran toimijana. Työssä käytettiin myös SCST:n omaa materiaalia, muun muassa seuran verkko- ja Facebook-sivuja. Lähteinä ovat myös strategiaan ja seuratoiminnan strategiaan ja strategiseen johtamiseen liittyvä kirjallisuus. Yleistä strategiakirjallisuutta on runsaasti, mutta urheiluseuran strategiseen johtamiseen liittyvää kirjallisuutta todettiin suoritettujen hakujen perusteella olevan yllättävän vähän.

SCST sai opinnäytetyöprosessin tuloksena ensimmäisen dokumentoidun strategiansa sekä toimenpide-esityksen strategian jalkauttamiseksi. Seuran toiminta-ajatuksen, arvojen, toiminnan päämäärien ja tulevaisuuden tahtotilan ymmärtäminen laajasti seuran jäsenistön ja myös ulkopuolisten keskuudessa on tärkeä asia. Strategian avulla seuran toimintaa voidaan tehdä entistä näkyvämmäksi ja jäsenet on helpompi sitouttaa suunnitelmalliseen ja selkeät tavoitteet omaavan seuran toimintaan. Myös jäsenhankinta on helpompaa, kun voidaan näyttää, mitä seura tekee ja mihin arvoihin toiminta perustuu sekä mitkä ovat seuran tavoitteet.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste