Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Websovelluksen suorituskykytestaus

Seuna, Arttu (2025)

 
Avaa tiedosto
Seuna_Arttu.pdf (1.383Mt)
Lataukset: 


Seuna, Arttu
2025
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202503043639
Tiivistelmä
Opinnäytetyössä kuvataan webpohjaisen logistiikan huolinnan toiminnanohjausjärjestelmän suorituskykytestausta. Työn suorituskykytestauksen osa-alueet ovat kuormitus- ja volyymitestaus. Työ koostuu teoria-, käytännön- sekä pohdintaosuudesta.

Työn teoriaosuudessa kuvataan taustoja testattavasta ohjelmistosta, esimerkiksi käytetyistä teknologioista, sekä sen arkkitehtuurista korkealla tasolla. Tässä osuudessa on myös taustatutkimusta suorituskykytestauksesta ja sen osa-alueista kuormitus- ja volyymitestauksesta. Taustatutkimuksella selvitetään muun muassa, mitä hyötyjä suorituskykytestaamisella saavutetaan, minkälaisella prosessilla testaamista toteutetaan ja minkälaisia työkaluja testauksessa voidaan käyttää.

Työn käytännönosuudessa on kuvattu testausjärjestelmä, johon kuuluvat testattava ohjelmisto, tietokannat, erinäiset Windows-palvelut sekä testaustyökalu. Testikonfiguraatioon kuuluu myös verkon yli tapahtuva testien ajo. Tähän osuuteen kuuluu myös testitapauksen suunnittelu ja sen toteuttaminen testityökaluun. Työssä on kuvattu, kuinka virtuaalikäyttäjien auktorisointi tapahtuu sovelluksessa ja kuinka oikeiden käyttäjien toimia vastaavat kutsut on tuotettu työkaluun. Käytännönosuudessa on myös kuvattu, kuinka testien ajo on suoritettu. Työssä on myös osuuden lopussa esitelty testien tulokset ja niistä tehdyt johtopäätökset.

Pohdintaosuudessa tarkastellaan työssä käytettyjä toimintatapoja ja pohditaan niiden vaikutusta tuloksiin. Osuudessa myös esitetään parannus- sekä kehitysehdotuksia testijärjestelyihin ja testitapaukseen. Lopuksi mietitään työn sovellettavuutta yleisesti ohjelmistojen testausta varten.

Työssä käytettiin generatiivista tekoälyä testitapauksen suunnittelun tukena Jmeter-työkalun testitapauksen konfiguroinnissa. Työssä ei ole käytetty mitään tekoälyn tuottamaa tekstiä. Käytetty tekoäly on Microsoft 365 Copilot versio 18.2409.1050.0.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste