Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Itsetuntemus esimiestyön onnistumisessa

Kariluoto, Elina (2015)

 
Avaa tiedosto
ElinaKariluoto.pdf (566.6Kt)
Lataukset: 


Kariluoto, Elina
Metropolia Ammattikorkeakoulu
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201503113041
Tiivistelmä
Tutkimuksen tavoitteena oli selvittää, miten itsetuntemus vaikuttaa esimiestyöhön ja sen onnistumiseen. Mitkä esimiestyön osa-alueet hyötyvät eniten itsetuntemuksesta? Mitkä asiat esimiehen tulee tuntea itsestään, jotta hän pystyy suoriutumaan työstään hyvin? Tutkimuksen tavoitteena oli myös selvittää, mikä on Thomas-analyysin merkitys itsetuntemukselle ja esimiestyölle. Thomas-analyysi kuvaa henkilön työkäyttäytymistä ja auttaa häntä tunnistamaan oman toimintatyylin ja muiden toimintatyylit.

Tämän opinnäytetyön tutkimusmenetelmä oli kvalitatiivinen tapaustutkimus. Tässä työssä tutkittiin yksittäistä tapahtumaa asiantuntijayrityksessä X ja rajattua kokonaisuutta itsetuntemuksen merkityksestä esimiestyön onnistumiselle. Tutkimuksessa haastateltiin kolmea asiantuntijayritys X:n esimiestä. Haastatteluiden lisäksi tutkimusaineistona käytettiin teorioita tunneälystä, itsetuntemuksesta sekä esimiestyöstä ja sen onnistumisesta.

Haastatteluista ilmeni monia osa-alueita, joissa itsetuntemus on tärkeää esimiestyön onnistumisen kannalta. Näitä osa-alueita yhdisti vuorovaikutus. Itsetuntemuksen merkitys korostuu ihmistuntemuksessa. Ensin on tunnettava itsensä, jotta voi tuntea toisen. Ihmisten johtaminen on tulevaisuudessa vieläkin tärkeämpää, joten esimiesten tulee tuntea itsensä, jotta he voivat oppia tuntemaan alaisensa, ihmiset, joita he johtavat yrityksen tavoitteita kohti.

Haastatteluiden perusteella Thomas-analyysin merkitys itsetuntemukselle ja esimiestyölle voidaan nähdä myös vuorovaikutuksen näkökulmasta. Omien toimintatapojen ymmärtämisen kautta pystyy ymmärtämään muiden toimintatapoja ja pystyy siten muuttamaan omaa toimintatyyliään alaiselle sopivan käyttäytymisen mukaiseksi. Esimiehen on tärkeää tiedostaa, miten asiat tulee esittää toiselle, jotta asiat ymmärretään samalla tavalla sekä samalla luoden merkitystä toisen työlle. Ihmistuntemus korostuu esimiestyössä, ja ihmistuntemus vaatii ensin itsetuntemusta.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste