Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Vaasan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Vaasan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Työnjaon kehittäminen lastensuojelutyössä Pirkanmaan hyvinvointialueella

Tuominen, Taru (2025)

Avaa tiedosto
Tuominen_Taru.pdf (588.8Kt)
Lataukset: 


Tuominen, Taru
2025
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202503244812
Tiivistelmä
Suomen hyvinvointialueilla kärsitään lastensuojelun henkilöstövajeesta, joka koskee erityisesti lastensuojelun sosiaalityöntekijöiden saatavuutta. Lastensuojelutyö tunnetaan pitkälti sosiaalityöntekijälähtöisenä työnä, mutta osa työtehtävistä on jaettavissa muille sosiaalialan työntekijöille. Tutkimuksen tarkoituksena on selvittää, miten lastensuojelun sosiaalityöntekijöiden- ja ohjaajien välistä työnjakoa voidaan kehittää Pirkanmaan hyvinvointialueella. Tutkimuksen tavoitteena on löytää toimivia työtapoja, jotka tukevat lastensuojelun sosiaalityöntekijöiden ja sosiaaliohjaajien työhyvinvointia.

Tutkimuksen tilaaja on Pirkanmaan hyvinvointialue. Tutkimus on muodoltaan laadullinen, ja aineisto on kerätty teemahaastatteluina haastatellen yhdeksää lastensuojelun sosiaalityöntekijää ja sosiaaliohjaaja. Tutkimuksen analyysimenetelmänä on induktiivinen sisällönanalyysi. Tutkimuksen teoreettisena viitekehyksenä on lastensuojelun työnjako sekä työhyvinvointi.

Tutkimustuloksista ilmenee, että lastensuojelun työntekijät pitävät työn jakamista merkityksellisenä ja kokevat sen tuovan omaan työhönsä helpotusta ja vähentävän työn tuomaa kuormitusta. Tutkimustulosten mukaan työn jakamisen mahdollisuus on suoraan verrannollinen työhyvinvoinnin lisääntymiseen. Työnjakoa halutaan kehittää siten, että sosiaaliohjaajien työnkuvaa selkeytetään ja koko hyvinvointialueelle otetaan käyttöön yhdenmukaiset linjat työnjaosta. Työntekijöiden toivotaan voivan vaikuttaa sekä työn jakamiseen, että työn sisältöön jatkossa. Työntekijät kokevat, että omilla vaikutusmahdollisuuksilla työn jakamisen ja sisällön suhteen on vaikutusta työn mielekkyyteen ja työssä jaksamiseen.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste