Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Neurologisen potilaan tutkiminen ensihoidossa: opetusvideo Keski-Suomen hyvinvointialueelle

Kangas, Anna; Jormakka, Henna (2025)

 
Avaa tiedosto
Jormakka_Kangas.pdf (435.5Kt)
Lataukset: 


Kangas, Anna
Jormakka, Henna
2025
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202504247603
Tiivistelmä
Neurologiset potilaat ovat yleinen sairaalan ulkopuolisen ensihoidon potilasryhmä. Aivoverenkiertohäiriön saaneista potilaista neljäsosa on työikäisiä ja aivoverenkiertohäiriöt ovat yksi suomalaisten yleisimmistä kuolemaan johtaneista syistä. Tämän vuoksi on tärkeää, että ensihoitajat osaavat tehdä tarpeeksi kattavan neurologisen statustutkimuksen potilaalle ja tunnistaa mahdolliset neurologiset oireet. Neurologisen statuksen tekeminen kuuluu ensihoitajan perustaitoihin ja sen systemaattinen osaaminen lisää potilaan selviytymismahdollisuuksia. Opinnäytetyön tavoitteena oli lisätä ensihoitajien tietoa ja osaamista neurologisen potilaan systemaattisesta tutkimisesta ja siten edesauttaa neurologisten oireiden tunnistamista ensihoidossa. Lisäksi yhtenäistää käytäntöjä Keski-Suomen hyvinvointialueen hoito-ohjekirjan mukaan.
Opinnäytetyö tehtiin Keski-Suomen hyvinvointialueen kanssa yhteistyössä. Opinnäytetyö toteutettiin toiminnallisena kehittämistyönä. Kehittämistyössä käytettiin konstruktivistista mallia, joka muodostuu aloitus- ja suunnitteluvaiheesta, esi- ja työstövaiheesta ja tarkistus- ja viimeistelyvaiheesta ja lopullisesta valmiista teoksesta. Konstruktivistinen malli auttoi kehittämistyön aikatauluttamisessa ja siinä, että työn tekeminen saatiin jaoteltua selkeisiin osioihin.
Kehittämistyön tuotoksena syntyi opetusvideo neurologisen potilaan tutkimisesta ensihoidossa. Tuotos jaettiin Keski-Suomen hyvinvointialueen ensihoitokeskukselle. Tuotoksella pyritään tukemaan ensihoitajien osaamista
neurologisen potilaan tutkimisessa.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste