Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Arkeologisten maanäytteiden pakastekuivaus – Kestävä ratkaisu säilytysongelmiin?

Ahverdov, Elisa (2025)

 
Avaa tiedosto
Ahverdov_Elisa.pdf (8.637Mt)
Lataukset: 


Ahverdov, Elisa
2025
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2025050910441
Tiivistelmä
Arkeologisilta kohteilta kerätyt maanäytteet ovat keskeinen osa arkeologista tutkimusta. Näytteistä selvitetään esimerkiksi kohteessa käytettyjä ruoka-, rehu- ja lääkekasveja, kohteen luonnonympäristöä, hyönteisiä sekä pitkälle hajonneiden tekstiilien ja turkisten jäämiä, joista viimeisiin työssä erityisesti keskityttiin. Arkeologisia maanäytteitä kerätään vuosittain kaivauksilta satoja. Näytteiden saaminen analyysiin kestää suuren määrän vuoksi usein kuukausia, jopa vuosia. Tässä ajassa kosteana säilytettävissä näytteissä hajottava mikrobitoiminta jatkuu ja syntyy homekasvustoa. Tämän tutkimuksen tavoitteena oli testata maanäytteiden pakastekuivausta ratkaisuna ongelmaan.
Tutkimuksessa hyödynnettiin vettyneiden orgaanisten esineiden konservoinnissa käytettyjä pakastekuivaimia. 13 eriaikaista ja -tyyppistä arkeologista maanäytettä jaettiin kukin kahteen osanäytteeseen, joista toinen meni analyysiin märkänä ja toinen pa-kastekuivauksen jälkeen. Analyysin tavoitteena oli löytää näytteistä mikroskooppisia karvoja ja kuituja. Vertailusta saatiin alustavia tuloksia siitä, vaikuttaako pakastekuivaus näytteiden säilyvyyteen.
Tulosten perusteella määriteltiin, että pakastekuivauksella on potentiaalia mahdollis-taa niin ekologisesti kuin näytteiden säilyvyyden kannalta kestävämpi säilytys ennen analyysia. Lisäksi pohdittiin, voisiko se mahdollistaa näytteiden pitkäaikaissäilytyksen tulevan tutkimuksen tarpeisiin. Lisätestausta tämän määrittelyyn kuitenkin tarvitaan. Lopuksi käytiin läpi, kuinka ohjeistusta arkeologisten maanäytteiden keräämiselle sekä väliaikais- ja pitkäaikaissäilytykselle tulisi uudistaa ja mitä siinä tulisi ottaa huomioon.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste